Co może jeść chomik dżungarski, a co syryjski

Co może jeść chomik dżungarski, a co syryjski?

0 komentarze

Chomiki to najpopularniejsze gryzonie, które często są kupowane jako „pierwsze zwierzątko dla dziecka” lub rodzinny pupil, gdy nie mamy warunków na psa lub kota. Ich powszechność wynika z tego, że są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, dają się oswoić i nie mają specjalnych wymagań bytowych ani żywieniowych. Ich klatka musi być jednak odpowiednio duża, a do jedzenia nie mogą dostawać pokarmu z naszego stołu. Co może jeść chomik, żeby jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji?

Jaka karma dla chomika będzie najlepsza?

Karma dla chomika powinna zawierać ziarna, np. proso, kukurydzę lub żyto, które dostarczą chomikowi odpowiednią dawkę węglowodanów. Poza nimi, w karmie powinny znaleźć się owoce i warzywa, będące jednym z głównych składników chomiczej diety. Dobrze, jeśli gotowa mieszanka jest wzbogacona witaminami. Odpowiednie, pełnowartościowe żywienie zwiększa szansę na dłuższe życie chomika i utrzymanie go w doskonałym zdrowiu.

Polecane karmy dla chomików to m.in.:

 • Beaphar Care+ Hamster
 • KORONA NATURY mieszanka – chomik
 • Versele Laga Hamster Nature
 • Brit Animals Hamster Complete

Skład wymienionych produktów bazuje na warzywach i świeżych ziołach, które odpowiadają potrzebom żywieniowym chomików, w tym najpopularniejszych ras: chomików dżungarskich i syryjskich. Zastanawiając się, jaka karma dla chomika jest najlepsza, należy odrzucić mieszanki, które zawierają wyłącznie zboża lub wzbogacone sztucznymi aromatami i dodatkami.

Co może jeść chomik syryjski?

Prawidłowo zbilansowana dieta chomika syryjskiego powinna opierać się na ziarnie, ale nie może być to jedyny składnik jego posiłków. Twój pupil chętnie skosztuje białej rzepy, marchewki lub pomidora. Od czasu do czasu warto poczęstować go jogurtem naturalnym lub innym źródłem białka. Na liście produktów, które może jeść chomik syryjski znajdują się:

 • Babka lancetowata
 • Rumianek
 • Jajka
 • Arbuz (pozbawiony pestek)
 • Maliny
 • Banany
 • Pietruszka
 • Mniszek lekarski.

Trzeba pamiętać o konieczności ścierania zębów. W tym celu możemy podać chomikowi kolbę drzewną lub kostkę wapna z dodatkiem lucerny. Do przysmaków chomików syryjskich należą też czerwona papryka, ogórek zielony, pietruszka i świeża lucerna.

Co może jeść chomik dżungarski?

Chomiki dżungarskie należą do gryzoni wszystkożernych. Oznacza to, że w ich diecie mogą znaleźć się nie tylko owoce i warzywa, ale też inne produkty, takie jak larwy mącznika lub świerszcze. Kupując gotową karmę, warto zwrócić uwagę, czy zawiera dodatek suszonych warzyw.

Co jeszcze mogą jeść chomiki dżungarskie?

 • Owoce – kawałek banana lub gruszki z pewnością zasmakuje każdemu chomikowi. Są to jednak bardzo kaloryczne przekąski, dlatego nie należy z nimi przesadzać.
 • Pestki – słonecznika lub dyni dostarczają dużej ilości zdrowych tłuszczów.
 • Zioła – koper, koniczyna i pietruszka to dobry wybór dla chomika. Najlepiej, gdy rosną one w naszym ogrodzie. Jeśli nie, zalecamy kupić suszone zioła.
 • Jajka – małe ilości jajek bez przypraw są świetnym urozmaiceniem diety.

Chomiki dżungarskie nie powinny jeść tzw. ludzkiego jedzenia ani produktów przetworzonych. Najlepiej podawać produkty surowe (z wyjątkiem jajka) oraz stosować gotowe mieszanki, czyli karmy dla chomików.

Smakołyki – co może jeść chomik?

Przysmaki są bardzo lubiane przez chomiki, ale nie należy z nimi przesadzać, ponieważ są bardzo tuczące. Co zdrowego można podać chomikowi? Polecamy Nestor Snacks z burakiem lub marchewką. Wartościowe smakołyki na bazie warzyw dostarczą naszemu pupilowi wiele witamin, a jednocześnie będą smacznym przysmakiem.

Od czasu do czasu możemy podać chomikowi kawałek jabłka lub banana. W klatce warto umieścić wapienko, np. wapno dla gryzoni z lucerną, które urozmaici dietę i pomoże w ścieraniu szybko rosnących zębów.

Jeśli nie wiemy, czy to co chcemy podać naszemu pupilowi znajduje się na liście tego, co może jeść chomik, lepiej zrezygnujmy. Bezpieczne produkty, których część wymieniliśmy powyżej, są nie tylko zdrowe, ale też lubiane przez chomiki. Poza karmą bytową, zachęcamy do podawania milusińskim dodatków w postaci smakołyków, kolb oraz świeżych warzyw i owoców.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz