Jak oduczyć kota drapania mebli?

Jak oduczyć kota drapania mebli?

0 komentarze

Podrapana kanapa, rysy na drzwiach i nieestetyczne ślady kocich pazurów na drewnianej szafie to częsty widok w domach, w których mieszka kot. Jest kilka powodów, dla których koci milusińscy ostrzą swoje pazurki na meblach lub nowym fotelu. Co zrobić, żeby kot nie drapał mebli i jak nauczyć kota korzystania z drapaka?

Dlaczego kot drapie meble?

Często można usłyszeć, że koty są złośliwe i dlatego niszczą różne przedmioty. To nieprawda. Żaden kot nie robi tego z wyrachowania. Prawdziwe powody to najczęściej stres, lęk lub brak możliwości wyładowania emocji w inny sposób. Jeśli mamy kota, koniecznie musimy zaopatrzyć się w odpowiedni drapak, żeby uchronić wnętrze naszego mieszkania przed zniszczeniem.

Jeśli głównym powodem jest stres, warto rozważyć zakup feromonów dla kotów oraz kocimiętki. Kocimiętka jest kocim afrodyzjakiem, a feromony wpływają pozytywnie na stan psychiczny pupila, pomagają się odprężyć oraz uspokajają.

Jak zniechęcić kota do drapania mebli?

Co, jeśli nasz podopieczny już upodobał sobie naszą skórzaną kanapę? Jak oduczyć kota drapania mebli? Jednym ze sposobów jest przemycie drapanej powierzchni alkoholem lub sokiem z cytryny. Koty nie lubią cytrusów i instynktownie ich unikają. Ten sposób nie sprawdzi się jednak na każdych meblach, ponieważ niektórym z nich kwas lub alkohol mogą zaszkodzić.

Inną popularną metodą jest naklejanie taśmy klejącej. Przyklejenie się do nogi krzesła nie jest niczym przyjemnym, dlatego ta metoda szybko zniechęca koty. Kolejnym sposobem jest spryskanie drapanej powierzchni specjalnym preparatem odstraszającym. Najlepiej działać kompleksowo, czyli:

  • zadbać o komfort psychiczny kota i upewnić się, że nic go nie stresuje (np. biegające dzieci) albo nie cierpi na żadną dolegliwość (wskazana jest profilaktyczna wizyta u weterynarza). Dobrym pomysłem jest zakup feromonów dla kotów,
  • zaopatrzyć się w dopasowany drapak, który zaspokoi naturalną potrzebę drapania,
  • w niepożądanych miejscach zastosować naturalne metody odstraszające lub gotowe specyfiki, dostępne w sklepach zoologicznych.

Co zrobić, żeby kot nie drapał mebli?

Przede wszystkim należy zaobserwować, kiedy dokładnie kot wyciąga pazury i zbliża się do stołu lub kanapy. Może robi to, gdy jest podekscytowany lub w sytuacji stresogennej? Warto wyeliminować czynniki, które sprawiają, że kot nabiera ochoty na podrapanie mebli. Nie da się odpowiedzieć na pytanie „co zrobić, żeby kot nie drapał?”, ponieważ drapanie jest naturalną potrzebą każdego zwierzęcia. Możemy je tylko odpowiednie ukierunkować, np. za pomocą drapaka dla kotów. Chociaż sposobów, jak oduczyć kota drapania mebli, jest naprawdę dużo, to najważniejsze, żeby znaleźć alternatywę. Kot po prostu musi mieć możliwość drapania i każdy właściciel chciałby, żeby nie realizował swoich potrzeb na nowej kanapie.

Jak nauczyć kota korzystania z drapaka?

Zanim przystąpimy do nauki, trzeba wybrać dobry drapak. Jaki powinien być?

  • Dostosowany do wielkości kota – małe drapaki sprawdzą się tylko u kociąt. Dorosły kot musi mieć na tyle duży drapak, żeby mógł całkowicie wyciągnąć ciało w pionie.
  • Wykonany z „ostrych” materiałów – oczywiście nie w całości, jednak część służąca do drapania powinna przede wszystkim spełniać swoje zadanie, czyli umożliwiać starcie warstwy rogowej pazurów. Materiał musi być też wytrzymały. Do budowy drapaków często używa się np. sizalu.
  • Wyposażony w dodatkowe elementy – koty słyną ze swojej ciekawości, dlatego dobry drapak powinien umożliwiać zabawę, wspinanie się oraz odpoczynek. Rozbudowane drapaki z legowiskiem na szczycie zaspokoją potrzeby każdego kota.

Jeśli zaopatrzyliśmy się już w odpowiedni drapak, możemy przystąpić do kolejnego etapu, czyli nauki korzystania z drapaka. Nie bez znaczenia jest jego położenie – najlepiej, jeśli ustawimy drapak w „centrum mieszkania”, czyli tam, gdzie najczęściej przebywamy.

Jak oduczyć kota drapania mebli? Najlepiej szybko i bezstresowo dla pupila. Powyższe wskazówki na pewno pomogą szybko uporać się z problematyczną pasją niesfornego kota. Jeśli podane sposoby nie zadziałają, wskazana jest konsultacja weterynaryjna. Zdarza się, że uporczywe drapanie bywa oznaką bólu lub choroby, chociaż najczęściej jest po prostu efektem zaspokajania naturalnych potrzeb.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz