Jak oduczyć psa sikania w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu - poradnik

0 komentarze

Sikanie w domu to spory problem, z którym musi zmierzyć się każdy właściciel szczenięcia, a czasem również dorosłego psa. Naukę najlepiej zacząć już od pierwszego dnia pobytu pupila w nowym domu, ponieważ załatwianie potrzeb w pomieszczeniach może szybko się utrwalić. Jak oduczyć psa sikania w domu?

Nauka czystości – jak oduczyć sikania w domu?

Pierwszą podstawową zasadą w treningu czystości są…spacery. Powinny kojarzyć się czworonogowi nie tylko z eksploracją terenu, ale też z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Spacerując i nagradzając za każde siku na zewnątrz. Równie ważne jest ignorowanie „wpadek” w domu. Warto zaobserwować kiedy się zdarzaj, ponieważ psy (szczególnie młode) często załatwiają się po przebudzeniu, jedzeniu, zabawie lub tuż przed snem.

Na spacer koniecznie trzeba wziąć ulubione smakołyki i nagradzać nimi pupila za załatwienie potrzeby na dworze. Na początek najlepiej spacerować w znanych miejscach, gdzie nie przebywa dużo psów i ludzi. Dodatkowe zapachy mogą rozproszyć pupila, a przez to utrudnić naukę sikania na dworze.

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu?

Dorosły pies ma już utrwalone wzorce zachowania, dlatego oduczenie go sikania w domu może być bardzo trudne. Nie jest to jednak niemożliwe! Warto pamiętać, że taki pies nie tylko nie wie czego od niego oczekujmy, ale też jest przyzwyczajony o załatwiania się w dowolnym miejscu. Jeśli adoptujemy starszego psa ze schroniska, który większość życia spędził w kojcu, nie możemy oczekiwać, że od razu zrozumie, gdzie i kiedy powinien sikać.

Nauka dorosłego psa może być bardzo trudna i wymaga jeszcze więcej cierpliwości. Od czego zacząć? Przede wszystkim od wyłapywania momentów, gdy pies wysika się na dworze. Trzeba go za to natychmiast pochwalić i dać nagrodę, np. ulubiony smakołyk. Powinien wiedzieć, że jest to zachowanie pożądane. Z kolej jeśli pupil załatwi się w domu, należy to zignorować i unikać reagowania złością. Podobne kroki warto podjąć, jeśli nie wiemy jak nauczyć rocznego psa sikania w domu. Przez rok czworonóg mógł nauczyć się postępować w konkretny sposób, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu, jeśli żadne metody nie działają? W pierwszej kolejności trzeba wykluczyć możliwe problemy zdrowotne. Jeśli pupil cierpi na zapalenie pęcherza lub innego schorzenie, może nie chcieć załatwiać się w domu. Warto odwiedzić profilaktycznie weterynarza i wykonać podstawowe badania.

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze – czego unikać?

Część właścicieli psów poleca podkłady higieniczne lub maty do sikania dla psów, które mają wspomóc proces nauki. Korzystanie z mat nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Miękka powierzchnia podkładu nie przypomina w niczym trawnika przed blokiem lub domem, a to przecież tam ma załatwiać się nasz pupil. Maty do sikania sprawdzą się w przypadku szczeniąt, jeśli chcemy zabezpieczyć podłogę lub panele, ale nie powinny być odpowiedzią na pytanie, jak oduczyć psa sikania w domu. Załatwianie się na matę to nic innego, tylko…sikanie w domu. Czynności fizjologiczne powinny kojarzyć się czworonogowi z przebywaniem na zewnątrz, a nie wewnątrz.

Absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie kar (w formie werbalnej lub fizycznej), które nie tylko nie pomogą, ale mogą wręcz zaszkodzić, ponieważ zestresowany pies może przestać panować nad potrzebami, co sprawi, że zacznie załatwiać się w domu. Na początku nauki warto wychodzić z psem na zewnątrz tak często, jak tylko się da, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której pies będzie zmuszony załatwić się w pomieszczeniu. Za każdym razem, gdy pies wysika się na dworze, powinniśmy go nagrodzić smakołykiem lub zabawką. 

Trening czystości wymaga dużo cierpliwości oraz konsekwencji. Pies pozostawiony długo sam w domu, bez możliwości wyjścia, prawdopodobnie nie wytrzyma i załatwi swoje potrzeby w domu, dlatego należy odpowiednio rozplanować spacery podczas każdej dłuższej nieobecności. Posiadając szczeniaka trzeba liczyć się z tym, że często załatwia się on co 2 godziny, ze względu na małą pojemność pęcherza.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz