Jak nauczyć kota korzystać z kuwety

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

0 komentarze

Odpowiednia kuweta - sposób na to, jak nauczyć kota załatwiać się do kuwety

Dobrze dopasowana kuweta to pierwszy krok do nauki czystości. Powinna być wystarczająco duża, żeby kot mógł się w niej swobodnie obrócić. Jeśli chcemy szybko odkryć jak nauczyć kota robić do kuwety, musimy poznać zwyczaje fizjologiczne kotów. Zwykle zakopują one własne nieczystości, dlatego kuweta powinna mieć wysokie ścianki lub być zupełnie zamknięta. Druga opcja nie przypadnie do gustu każdemu kotu. Z tego powodu lepiej rozpocząć naukę od kuwety otwartej.
Wstępem do tego, jak nauczyć kota załatwiać się do kuwety jest położenie jej w odpowiednim miejscu. Przede wszystkim kot powinien mieć do niej dostęp przez 24h. W czasie załatwiania potrzeb fizjologicznych nic nie powinno go stresować, dlatego najlepiej wybrać odosobnione, spokojne miejsce, które zapewni kotu prywatność. Dobrym miejscem jest sypialnia lub łazienka.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety – pierwsze kroki

Kot ma naturalną potrzebę załatwiania się na sypkim, miękkim terenie, dlatego podczas nauki najlepiej sprawdzi się żwirek bentonitowy. Ma podobną strukturę do piasku, więc jest chętnie wybierany przez koty, zwłaszcza młode. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Chwaląc go, jeśli z niej skorzysta. Cały proces nauki powinien być pozytywny. Nawet gdy zdarzy się, że kot nie załatwi potrzeby w kuwecie, nie należy go karcić, tylko delikatnie przenieść do kuwety, żeby dać znać, że to tam jest miejsce, w którym powinien zrobić siku lub się wypróżnić.

Na początkowym etapie nauki polecamy stosować smaczki, którymi będziemy nagradzać kota za pożądane zachowanie. Jeśli mamy więcej niż jednego kociego milusińskiego, koniecznie trzeba pamiętać o zasadzie, że każdy kot powinien mieć swoją kuwetę. Poza tym powinny one być od siebie oddalone, żeby koty nie rywalizowały ze sobą. Z kolei w przypadku adopcji dorosłego lub starszego kota, najlepiej wprowadzić go do domu razem z jego poprzednią kuwetą oraz tym samym żwirkiem. Zmiana miejsca zamieszkania jest dla kotów dużym stresem, a dodatkowe atrakcje związane z nową kuwetą utrudnią proces adaptacji. Mimo wieku, sposoby na to jak nauczyć kota załatwiania się do kuwety są podobne. Musimy uzbroić się w cierpliwość i nagradzać pupila za pożądane zachowanie.

Jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety?

Kocięta są bardzo podatne na naukę i zwykle uczą się, do czego służy kuweta, naśladując matkę. Jest kilka metod jak uczyć kota korzystać z kuwety, ale najlepszą z nich jest obserwacja. Warto pamiętać, że kociak ma mały pęcherz, dlatego jego kuweta powinna znajdować się zawsze blisko. Jeśli mamy duży dom, najlepiej kupić więcej niż jedną, przynajmniej na początku.

Nawet gdy wiemy już, jak nauczyć kota robić do kuwety, to trzeba mieć świadomość, że kot nie zawsze będzie z niej korzystał. Często, gdy zmienia się sytuacja w domu lub pupil zaczyna chorować, zdarza się, że przestaje on załatwiać się do kuwety. Bardzo ważna jest obserwacja kota i szybkie reagowanie, gdy zauważy się coś niepokojącego. Kluczowy jest również rodzaj żwirku. Najbardziej lubiany przez koty jest żwirek bentonitowy. Z kolej najwygodniejszą opcją jest żwirek silikonowy, który można spuszczać w toalecie. Jednak jest on o wiele ostrzejszy, dlatego nie spodoba się każdemu kotu. W czasie nauki lepiej wybrać delikatny, piaskowy żwirek, który przypomina kotu naturalne warunki. Część kocich pupili nie akceptuje żwirków zapachowych, które zniechęcają do korzystania z kuwety. Chociaż są ułatwieniem dla właścicieli, bo niwelują nieprzyjemną woń, to mogą utrudnić naukę czystości.

Trening czystości, zwłaszcza w przypadku kociąt i młodych kotów, wymaga cierpliwości. Wpadki poza kuwetą mogą się zdarzyć, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Na czas nauki zalecamy schowanie potencjalnie „kuszących” miejsc, które mogą posłużyć jako zastępcza kuweta dla kota. Zaliczają się do nich doniczki z kwiatami, miękkie dywaniki łazienkowe czy wnętrze szafy. Zapach kociego moczu jest trudny do usunięcia, dlatego lepiej zabezpieczyć dom przed ewentualną wpadką.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!