jaki żwirek dla królika

Jaki żwirek dla królika wybrać? Rodzaje żwirków dla gryzoni

0 komentarze

Odpowiednio dobrany żwirek dla królika jest gwarancją czystości. Stanowi także podstawowe wyposażenie klatki i zapewnia naszemu podopiecznemu bezpieczeństwo. Jaki żwirek dla królika jest najlepszy i czym kierować się przy wyborze?

Żwirek do królika – podstawowe informacje

Po co właściwie królikowi żwirek? W zależności od tego, jak wyposażona jest klatka, żwirek może pełnić funkcję ściółki lub znajdować się wyłącznie w kuwecie. W tym drugim przypadku, w całej klatce najczęściej rozłożony jest kocyk lub szybkoschnąca mata dla zwierząt, a żwirek dla królika znajduje się w kuwecie narożnej.

Podstawową funkcją żwirka jest absorbcja moczu. Z tego powodu wybrany produkt powinien być jak najbardziej chłonny. Nie może pylić, ponieważ podrażniłby wrażliwe drogi oddechowe królika i najlepiej, żeby nie był ostry, bo może zniechęcić zwierzątko do korzystania z kuwety. W naszym sklepie znajdziesz najpopularniejsze rodzaje żwirków i ściółek:

  • Żwirek drewniany,
  • Żwirek silikonowy,
  • Maty konopne (np. JORIS MATA KONOPNA 20X40cm)
  • Ściółkę bawełnianą,
  • Płatki celulozy (np. CHIPSI CAREFRESH CONFETTI 10L 1 KG PŁATKI CELULOZY),
  • Podściółkę kukurydzianą (np. CHIPSI MAIS 10L, 4,5 KG "KUKURYDZIANE").

Każdy żwirek ma wady i zalety, dlatego odpowiedź na pytanie „Jaki żwirek dla królika?” nie jest łatwa, a jej uzyskanie najczęściej oznacza metodę prób i błędów.

Jaki żwirek dla królika?

Wybierając odpowiedni żwirek, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kryteriów:

  • Stopień pylenia – pylący żwirek będzie podrażniał królika i powodował kurzenie w mieszkaniu.
  • Objętość – żwirki w większych opakowaniach zwykle są bardziej ekonomicznym wyborem.
  • Chłonność – ściółka musi spełniać swoją podstawową funkcję, czyli wiązać i absorbować nieczystości.
  • Miękkość – żwirek nie może być zbyt ostry! Granulat nieprzyjemny dla łapek zniechęci zwierzątko do korzystania z kuwety.

Oczywiście nie bez znaczenia jest również cena, dlatego to żwirki drewniane i silikonowe cieszą się największą popularnością. W przypadku królika z alergiami warto poszukać alternatywy, w postaci maty konopnej lub płatków celulozowych.

Żwirek drewniany dla królika

Żwirki drewniane cechuje wysoki poziom chłonności, ale nie sprawdzą się w przypadku każdego zwierzęcia. ŻWIREK Z ROZTOCZA ŻWIREK DĘBOWY DLA KOTA 20L absorbuje nieprzyjemne zapachy i ulega rozkładowi po kontakcie z wilgocią, dzięki czemu od razu wiemy, kiedy zawartość kuwety lub klatki powinna zostać wymieniona. Pachnie drzewem dębowym, co może być jednocześnie wadą i zaletą – skutecznie maskuje zapach moczu i kału, ale może być nieprzyjemny dla alergików. Do zalet żwirku drewnianego dla królika należy bardzo wysoka wydajność oraz w 100% naturalny skład. Nie znajdziemy w nim barwników, kleju ani sztucznych, konserwujących dodatków.

Żwirek drewniany dla królika będzie doskonałym wyborem do króliczej kuwety. Nie polecamy go jako podłoża w klatce, ponieważ jest zbyt twardy. Jeśli chcemy użyć żwirku jako ściółkę, lepiej wymieszać go z innym, bardziej miękkim lub np. z sianem.

Żwirek silikonowy dla królika

Kiedy sprawdzi się ten rodzaj żwirku? Przede wszystkim wtedy, kiedy nie chcemy codziennie sprzątać kuwety. Żwirek silikonowy dla królika jest wytwarzany z żelu krzemionkowego i zamyka nieczystości wewnątrz silikonowych granulek. Oznacza to, że kuweta naszego podopiecznego jest zawsze sucha, a my nie musimy wymieniać zawartości od razu po załatwieniu się królika.

Wadą żwirków silikonowych jest fakt, że nabierają żółtego koloru. Skutecznie za to absorbują wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Ponadto są dobrym wyborem dla alergików, ponieważ zupełnie nie pylą. Ich hipoalergiczność sprawia, że są często kupowane przez właścicieli z małymi dziećmi.

Poza żwirkiem dla królika, w klatce zawsze powinno znajdować się świeże siano (które także może pełnić funkcję ściółki!), woda oraz jedzenie. Jeśli naszemu pupilowi nie odpowiada zakupiony żwirek i zaczyna się załatwiać poza klatką/kuwetą warto wypróbować inne rodzaje podłoża. Może okazać się, że np. żwirek drewniany dla królika jest dla niego zbyt ostry i rani delikatne łapki.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!