Jak nauczyć psa chodzić na smyczy

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy - Radzimy

0 komentarze

Ciągnięcie na smyczy może zamienić każdy w spacer w walkę. Siłowanie się, szczególnie z dużym psem, nie jest niczym przyjemnym i prowadzi do frustracji, zarówno u właściciela, jak i psa. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy, żeby wspólne wyjścia były przyjemnością?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Pierwsze kroki

Naukę chodzenia na luźnej smyczy należy rozpocząć…w domu. Przede wszystkim powinniśmy przyzwyczaić czworonoga do założonej obroży lub szelek. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w smaczne smakołyki, które odciągną uwagę pupila. Szczeniaki i młode psy mają tendencję do podgryzania, a w ostateczności do przegryzania tego, co mają na sobie, dlatego na początku nie zostawiajmy ich samych z założoną obrożą. O czym pamiętać, przed przystąpieniem do nauki?

  • Obroża powinna być dobrze dopasowana. Między materiał a skórę muszą wejść swobodnie dwa palce. Ciasno zapięta może powodować dyskomfort lub bolesne otarcia.
  • Nie traktujmy smyczy lub obroży jako kary. Oba przedmioty powinny kojarzyć się czworonogi pozytywnie.
  • Mając szczeniaka, lepiej wybrać wygodną obrożę, niż szelki, ponieważ te drugie mogą prowadzić do deformacji w obrębie układu szkieletowego.

Najważniejszą rzeczą, w którą musi uzbroić się właściciel, który zastanawia się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, jest… cierpliwość. Proces kształtowania prawidłowego zachowania może chwilę potrwać, zwłaszcza w przypadku młodszych psów, jednak zdecydowanie warto poświęcić na to czas i móc cieszyć się spokojnymi spacerami.

Dlaczego pies ciągnie na smyczy i jak go tego oduczyć?

Ciągnięcie na smyczy wynika najczęściej z faktu, że nikt nie nauczył pupila, iż nie jest to pożądane zachowanie i nie wie on, czego od niego oczekujemy. Drugim powodem jest ekscytacja – dla psa spacer jest dużym przeżyciem i wiąże się z ogromnymi emocjami. Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy? Wystarczy pokazać mu, że utrzymanie luźnej smyczy bardziej się opłaca. Pomocne mogą być także ćwiczenia z zakresu opanowywania emocji, takie jak czekanie na sygnał do rozpoczęcia jedzenia lub przepuszczanie właściciela w drzwiach, podczas wychodzenia na spacer. Pies powinien znać komendę „zostań”. Po wykonaniu polecenia nagradzamy go możliwością wyjścia, smakołykiem lub dostępem do miski z jedzeniem. Jak wykorzystać samokontrolę przy nauce chodzenia na smyczy? Za pomocą metody drzewa!

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy – metoda drzewa

Jedną z popularnych metod, stosowanych u psów, które ciągną na smyczy, jest sposób na „drzewo”. Jeśli pies zaczyna ciągnąć, stajemy w miejscu i czekamy, aż smycz przestanie być napięta. Gdy tak się stanie, nagradzamy psa słownie lub za pomocą smakołyka, a następnie idziemy dalej. Powtarzamy to tak długo, aż pupil zrozumie, że luźna smycz powoduje kontynuowanie spaceru. Metoda „drzewa” wymaga dużo cierpliwości i samozaparcia od właściciela, ponieważ nie można pozwolić sobie na ustępstwa. Czworonogi bardzo szybko dostrzegają nasze słabości i je wykorzystują. Głównym celem tego sposobu nauki jest przekonanie psa, że luźna smycz to gwarancja dalszej eksploracji terenu. Najlepiej rozpocząć naukę już od pierwszych dni w domu, ponieważ utrwalone nawyki trudno jest wyeliminować. Nie będziesz musiał głowić się nad tym, jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, jeśli od początku przedstawisz swojemu pupilowi jasne kryteria oraz będziesz pamiętać o kilku wskazówkach:

  • Smycz typu flexi uczy ciągnięcia na smyczy. Sprawdza się w przypadku małych piesków, ale nie jest dobrym wyborem przy średnich i dużych psach. Jeśli używamy flexi, nasz pupil będzie ciągnął w podobny sposób na zwykłej smyczy.
  • Konsekwencja i jasne kryteria są kluczem do sukcesu. Warto wprowadzić komendę zwracającą uwagę np. „do mnie” i nagradzać psa, gdy na nas spojrzy lub podejdzie. Początkowo mogą to być smakołyki, które wyjątkowo lubi nasz pupil, a następnie należy przeplatać pochwały słowne z nagrodą w postaci jedzenia.
  • Przy nauce chodzenia na luźnej smyczy lepiej unikać nagradzania zabawkami. Są dodatkowym czynnikiem pobudzającym, a nam zależy na wyciszeniu czworonoga.

Kolejnym etapem wtajemniczenia jest chodzenie z lewej strony przewodnika. Nie wszyscy właściciele chcą, żeby ich pies posiadł tę umiejętność, ponieważ nie jest ona niezbędna w codziennym życiu. Jest za to wymagana m.in. na zawodach obedience, czyli psiego posłuszeństwa. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy przy nodze? W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w smakołyki i nagradzać psa za prawidłowe przyjęcie pozycji, czyli przy naszej lewej nodze. Ćwiczenia rozpoczynamy w łatwym środowisku, czyli w domu, gdzie są mniejsze rozproszenia. Początkowo trenujemy w miejscu, nagradzając za każde prawidłowe przyjęcie pozycji, tj. pies powinien stać prosto z głową koło nogi przewodnika, utrzymując kontakt wzrokowy. Następnie wykonujemy kilka kroków. Dopiero po opanowaniu chodzenia prosto, przechodzimy do zakrętów i dłuższych spacerów. Chodzenie na smyczy przy nodze jest trudnym ćwiczeniem dla psa i należy traktować je raczej w formie treningu, niż sposobu na wyprowadzanie pupila na spacer.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!