ile trwa cieczka u psa

Ile trwa cieczka u psa - objawy, zachowania

0 komentarze

Cieczka u psa to burzliwy okres, zarówna dla suczki, jak i dla jej właściciela. Wiele zmian fizycznych i psychicznych powoduje, że codzienne życie z pupilem jest nieco utrudnione. Przede wszystkim jednak jest to czas, kiedy czworonóg może zajść w ciążę. Ile trwa cieczka u psa i jak ją rozpoznać?

Kiedy pies ma pierwszą cieczkę?

Czas pierwszej cieczki zależy od wielu czynników, głównie od stopnia dojrzałości płciowej. Prawdopodobnie młoda suka dostanie cieczkę w tym samym czasie, co jej matka w okresie dorastania.  

Zmiany w zachowaniu powinny zasygnalizować, że pies ma ruję lub jest tuż przed cieczką. Do typowych „objawów” cieczki, która nie jest chorobą, lecz stanem fizjologicznym należą:

  • Zmiany nastroju, np. niechęć do wychodzenia na spacery,
  • Opuchnięty srom,
  • Krwawa wydzielina z dróg rodnych (jej ilość różni się od etapu cieczki oraz rasy psa),
  • Zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
  • Zabieganie o kontakt z płcią przeciwną lub wręcz przeciwnie – niechęć do bezpośrednich spotkań.

Tuż przed pierwszą cieczką pies może stać się niespokojny, drażliwy i znacznie zmienić swoje zachowanie. Często właściciele psów podejrzewają chorobę, a po kilku dniach zauważają krwawą wydzielinę i wtedy wszystko staje się jasne. Większość opiekunów bez problemu zauważa, kiedy pies ma pierwszą cieczkę, ale nie wszyscy. Część psów w ogóle nie zmienia swojego zachowania i zachowuje bardzo dużą czystość, przez co okres rui przechodzi niezauważony przez właściciela.

Cieczka u psa – ile trwa?

Cieczka trwa zazwyczaj 21 dni. W niektórych przypadkach może się wydłużać lub skracać. Bardzo trudno dokładnie przewidzieć dokładny termin, dlatego wielu hodowców ma problem z ustaleniem konkretnego czasu krycia. Z tego powodu każdy właściciel psa powinien uważnie obserwować swojego pupila, nawet jeśli – w teorii – cieczka powinna nadejść dopiero za kilka tygodni. Zdarza się, że suka dostaję ruję wcześniej. Duże znaczenie w kwestii, co ile pies ma cieczkę, ma genetyka. Najczęściej psy dostają ruję 2 razy w roku, czyli średnio co 6 miesięcy. Niektóre jednak co 4 lub nawet co 3! Zawsze warto skonsultować stan zdrowia naszego pupila z weterynarzem, jeśli mamy wątpliwości, czy cieczka przebiega w prawidłowy sposób.

O czym nie zapomnieć, kiedy pies ma cieczkę?

Przede wszystkim – o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W okresie rui mocz suki zawiera dużą ilość hormonów i feromonów, która przyciąga płeć przeciwną. Jeśli nie planujemy hodowli, zalecamy kastrację lub sterylizację zwierzęcia. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko niechcianego zapłodnienia naszej suki. W innym przypadku w każdym okresie cieczki musimy nieustannie pilnować naszego psa. Samce, wabione zapachem, są w stanie przejść wiele kilometrów, przekopać się pod płotem czy sforsować furtkę, byle dostać się do suki w cieczce.

Na rynku dostępne są produkty maskujące zapach cieczki (np. w sprayu), które pozwalają na spacer bez psów podążających za zapachem. Zdarza się, że sam spray nie wystarcza, a właściciel i tak musi odganiać natrętnych adoratorów. Nawet jeśli wiemy, ile trwa cieczka u psa, to sama woń może utrzymywać się również po rui, a przez to podtrzymywać zainteresowanie psów dłużej niż 21 dni.

Jak zachować czystość w domu podczas cieczki psa?

Okres cieczki wiąże się z wydzielaniem krwawego śluzu. Początkowo ciemnoczerwony, z czasem staje się jasnoróżowy, ale i tak może zostawić trudne do usunięcia ślady na kanapie, podłodze czy dywanie. Majtki ochronno-higieniczne Pet Style lub majtki dla psa Chaba zapobiegają plamieniu i mogą być stosowane przez cały czas trwania cieczki. Oba modele posiadają regulowane zapięcie na rzep, dzięki czemu można je wyregulować i dopasować do ciała suczki. Niektóre psy szybko przyzwyczajają się do noszenia „psie bielizny”, a  inne potrzebują więcej czasu. Spróbuj odwrócić uwagę pupila smakołykami, matą węchową lub zabawkami i stopniowo przyzwyczajaj go do obecności majtek ochronnych.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie mat ochronnych. Ich wadą jest fakt, że zabezpieczają wyłącznie miejsca, w których je położymy, czyli np. na kanapie. Jeśli pies się przemieści, nabrudzi w innym miejscu. Warto umieścić matę ochronną w legowisku lub kojcu, czyli tam, gdzie suka przebywa najczęściej.

Okres cieczki może być trudny i dla psa, i dla właściciela, ale nie jest czasem nie do przejścia. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość oraz odrobinę zrozumienia dla psa, w którego ciele zachodzi szereg zmian. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!