odkłaczanie kota

Odkłaczanie kota - wszystko co musisz wiedzieć

0 komentarze

Koty bardzo często się myją, przez co połykają duże ilości sierści. Większość kotów wychodzących nie ma problemu z pozbyciem się włosów, ale koty żyjące w domu często doświadczają tzw. zakłaczania. Objawami są np. kaszel, wzdęcia, kaszel, wymioty oraz dławienie się. Właścicieli powinna również zaniepokoić zmniejszona aktywność, a także utrata wagi. Jeśli zaobserwujesz wymienione objawy, sięgnij po pasty na odkłaczanie kota, które pomogą w pozbyciu się włosów z przewodu pokarmowego.

Zakłaczanie kota – przyczyny

Na zakłaczanie szczególnie narażeni są przedstawiciele ras długowłosych i półdługowłosych, np. ragdoll, kot norweski leśny czy pers. Nie oznacza to jednak, że problem nie może dotknąć kota krótkowłosego. Nawet dachowce mogą mieć problem z gromadzącą się w przewodzie pokarmowym sierścią. Objawy zakłaczenia mogą być bardzo różne. Koty zmagające się z kulami włosowymi stają się apatycznę, tracą chęć do zabawy, mniej jedzą oraz mają problemy z wypróżnianiem się. Charakterystycznym obajwem jest kaszel i odkrztuszanie, a także wymiotowanie sierścią. W takim przypadku niezbędne jest odkłaczanie kota. Jak często zdarza się, że kot nie może poradzić sobie samodzielnie z kulami włosowymi? Na szczęście interwencja weterynarza zwykle nie jest konieczna, chociaż zawsze warto skonsultować niepokojące objawy. Jeśli odkłaczanie kota w domu nie przyniesie rezultatów, wizyta w gabinecie weternaryjnym będzie niezbędna. Włosy mają tendencję do zbijania się w twarde kule (bezoary), którre zatykają układ pokarmowy.

Co na odkłaczanie kota? Propozycje

Jeśli zaobserwujemy, że nasz pupil wydaje niepokojące odgłosy lub ma któryś z wymienionych wyżej objawów, należy podjąć odpowiednie kroki. Niezawodnym sposobem na pozbycie się sierści z przewodu pokarmowego są pasty na odkłaczanie kota. Substancje roślinne zawarte w paście tworzą śliską warstwę, która ułatwia wydalanie sfilcowanej sierści. Do polecanych produktów należy m.in. pasta od Francodex lub żelki wspomagające trawienie Beaphar Nutrisupport. Rodzaj suplementu najlepiej dopasować do preferencji pupila. Pasta na odkłaczanie kota sprawdzi się zwłaszcza w przypadku starszych zwierząt, które często nie posiadają już pełnego uzębienia i mają problemy z trawieniem.

Koty, szczególnie te niewychodzące, powinny mieć stały dostęp do świeżej trawy, która wspomaga procesy trawienne. CERTCH trawka Duet rośnie bardzo szybko i dostarczy naszemu pupilowi wielu niezbędnych witamin oraz błonnika, który wspomoże odkłaczanie. Kot powinien mieć swobodny dostęp do trawy, W ten sposób będzie mógł sam decydować o jej spożyciu. Prawdopodobnie wpłynie to też na zminimalizowanie podgryzania kwiatków i innych roślin w domu. Co na odkłaczanie kota wychodzącego? Najlepiej zdecydować się na pastę lub żelki. Z domowych sposobów polecany jest również smalec lub siemie lniane, jednak trudno ustalić prawidłowe dawkowanie. Łatwo przesadzić, co może skończyć się biegunką albo innymi problemami trawiennymi. Z tego powodu lepiej zdecydować się na pastę na odkłaczanie kota. Na opakowaniu znajdują się wskazówki odnośnie prawidłowego dawkowania.

Odkłaczanie kota – jak często to robić?

Pastę na odkłaczanie kota najlepiej podawać każdego dnia razem z posiłkiem. Słód jęczmienny, główny składnik produktów odkłaczających, wspomaga wydalanie włosów i zapobiega tworzeniu się bezoarów. Żeby działał skutecznie konieczne jest jego regularne stosowanie. Pasty na odkłaczanie kota są chętnie spożywane przez kocich pupili, ale bywa, że niektóre osobniki nie chcą ich jeść. W takiej sytuacji zalecamy wymieszanie produktu z niewielką ilością mokrej karmy.
Równie ważne jest regularne wyczesywanie kota – pozbywanie się wypadającej sierści sprawi, że kot połknie jej dużo mniej podczas mycia. Pomocne mogą być również kąpiele w szamponie dla kotów oraz podawanie suplementów, które ograniczą kłaczenie. Warto pamiętać, że wypadanie sierści jest naturalne i nie da się go całkowicie wyeliminować, dlatego odkłaczanie kota może być niezbędne na różnym etapie życia. Nawet jeśli młody kot nie miał trudności podczas wydalania połkniętej sierści, w podeszłym wieku może zacząć mieć z tym problemy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!