szelki dla psa do samochodu

Jakie szelki dla psa do samochodu wybrać?

0 komentarze

Coraz więcej właścicieli decyduje się na zabieranie swoich pupili na wakacje i zastanawia się, w jaki sposób bezpiecznie przewieźć czworonoga. Nawet na krótkich trasach, np. w drodze do weterynarza, nie należy po prostu wpuszczać psa do samochodu, zostawiając go bez kontroli. Niezabezpieczony czworonóg może łatwo rozproszyć kierowcę i doprowadzić do wypadku. Rozwiązaniem są odpowiednie szelki z pasem samochodowym. Modele dostępne na rynku są przeznaczone dla psów różnej wielkości, dlatego przed zakupem należy dokładnie zmierzyć czworonoga. Jak dobrać szelki dla psa, żeby zapewnić mu komfort w czasie podróży?

Jakie szelki dla psa będą najbardziej odpowiednie?

Najpopularniejsze szelki dla psów to proste, taśmowe puszorki, czyli np. szelki samochodowe Trixie w rozmiarze S (przeznaczone dla małych ras, takich jak york, maltańczyk lub shih tzu) lub w rozmiarze L (sprawdzą się dla psów w typie bull, owczarków, goldenów czy labradorów).  Z kolei szelki samochodowe Kerbl będą odpowiednie dla psów z głęboką klatką piersiową (charty, shar pei). Szeroki, wygodny pas, który przebiega między przednimi łapami aż do szyi, gwarantuje bezpieczeństwo w razie nagłego hamowania. Jak dobrać szelki dla psa i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dobre szelki powinny być:

  • Bezuciskowe – stały ucisk działa negatywnie zarówno na psychikę zwierzęcia, jak i na jego stan fizyczny, dlatego szelki nie powinny w żadnym miejscu zbyt mocno przylegać do ciała.
  • W dobrym rozmiarze – za małe będą niewygodne i mogą obetrzeć, a za duże nie spełnią swojej funkcji, ponieważ pupil bez problemu się z nich wyswobodzi,
  • Wygodne – nikt nie chce spędzać czasu w niewygodnym ubraniu lub butach. Tak samo psy nie czują się dobrze w niedopasowanych szelkach! Dlatego tak ważna jest wiedza, jak dobrać szelki dla psa.
  • Bezpieczne – najlepiej, jeśli szelki nie posiadają metalowych ani ostrych elementów. Podczas wypadku stwarza to duże zagrożenie dla psa oraz współpasażerów.
  • Proste – większość psów nie lubi momentu zakładania i zdejmowania szelek. Z tego powodu warto wybrać produkt, który szybko się zapina oraz równie szybko ściąga. Podróż z psem powinna być komfortowa i dla czworonoga, i dla właściciela.

To, jakie szelki dla psa wybierzemy, ma drugorzędne znaczenie – większość modeli jest wykonana w podobny sposób. Ważne jest, aby posiadać specjalne szelki samochodowe, a nie zwykłe, przeznaczone do codziennych spacerów

Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy

Nie istnieje prawo, które wprost mówi, w jaki sposób powinno się zabezpieczyć czworonoga w aucie. Stosuje się jednak przepisy dotyczące przewozu ładunków, według, których pies (czyli ładunek) nie może:

  • Ograniczać widoczności,
  • Zmieniać samodzielnie (samoistnie) położenia,
  • Utrudniać kierowania pojazdem.

Dodatkowo właściciela psa obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt, która wskazuje, że musi on zapewniać zwierzęciu bezpieczeństwo podczas transportu. W praktyce oznacza to, że na opiekunie spoczywa odpowiedzialność za zadbanie o komfortowe warunki podróży, w takim samym stopniu, jak o bezpieczeństwo i psa, i osób przebywających w pojeździe. Wszystkie te wymagania spełniają szelki dla psa do samochodu. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup klatki. Nie może to być jednak metalowa klatka, tzw. klatka kennelowa, ponieważ w razie wypadku może uwięzić pupila wewnątrz. Specjalne klatki samochodowe są wykonywane na wymiar z aluminium. Ich wadą jest bardzo wysoka cena, która może sięgać kilku tysięcy złotych, dlatego większość właścicieli decyduje się na szelki dla psa do samochodu. Poza szelkami i pasem z odpowiednią końcówką warto kupić matę ochronną, która zabezpieczy wnętrze auta przed sierścią, śliną i brudem.

Szelki dla psa zapewniają bezpieczeństwo nie tylko czworonogowi, ale też pasażerom. W razie wypadku masa czworonoga ulega zwiększeniu, a przez to stanowi bardzo duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W przypadku groźnych sytuacji na drodze pies przebywający luzem w aucie może rozproszyć kierowcę lub uniemożliwić mu szybką reakcję. Szelki dla psa do samochodu są obowiązkowym wyposażeniem, jeśli nie posiadamy odpowiedniej klatki do przewozu zwierzęcia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!