Cukrzyca u kota - objawy, dieta

Cukrzyca u kota - objawy, dieta

0 komentarze

Cukrzyca u kota, tak samo jak u ludzi, to stan, w którym w krwi znajduje się zbyt dużo insuliny. Ze względu na zaburzenia pracy trzustki nie jest ona dostarczana do komórek w organizmie, tylko pozostaje w krwiobiegu. Powoduje to gorsze samopoczucie, problemy z wagą, infekcje dróg moczowych i wiele innych problemów, których nie należy bagatelizować. Obecnie leczenie cukrzycy u kotów jest bardzo skuteczne, co gwarantuje długie i szczęśliwe życie naszym kocim podopiecznym.

Objawy cukrzycy u kota

Jak rozpoznać cukrzycę? Ostateczną diagnozę musi postawić weterynarz, ale istnieje szereg objawów, który powinien zaniepokoić właściciela. Zachowania i dolegliwości będące symptomami cukrzycy to:

  • Zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
  • Wzmożone pragnienie,
  • Większa ilość spożywanych pokarmów,
  • Utrata masy ciała,
  • Miauczenie przy oddawaniu moczu,
  • Apatia,
  • Matowa sierść.

Jeśli zaobserwujemy więcej niż jeden objaw, prawdopodobnie mamy wtedy do czynienia z cukrzycą u kota. Objawy nie zawsze są oczywiste, dlatego warto jak najszybciej zabrać pupila na wizytę do weterynarza. W większości przypadków wystarczające jest ustabilizowanie poziomu cukru za pomocą diety. Zdarza się, że cukrzyca u kota wymaga podania insuliny. Niekiedy konieczne jest regularne wyrównywanie poziomu glukozy za jej pomocą, ale są to niezwykle rzadkie sytuacje. Cukrzyca u kota powoduje, że czerpie on energię z białek oraz tłuszczy zamiast z węglowodanów. To poważny stan, którego nie można bagatelizować. Na szczęście w większości przypadków cukrzyca jest odwracalna i kot może całkowicie wyzdrowieć. Kluczowa jest szybka diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także zmiana diety. Wśród kotów, które są szczególnie narażone na zachorowanie, znajdują się osobniki w podeszłym wieku, cierpiące na nadwagę lub karmione nieodpowiednią karmą.

Jak żyć z kotem z cukrzycą?

Cukrzyca u kota nie oznacza diametralnych zmian. Wręcz przeciwnie – powinniśmy zachęcać naszego pupila do wzmożonej aktywności, ponieważ to właśnie otyłe koty często cierpią na cukrzycę. Regularny ruch pozwoli utrzymać pupila w dobrej kondycji i ustabilizuje poziom cukru we krwi. O czym jeszcze pamiętać przy cukrzycy u kota? Objawy tej choroby mogą sugerować, że konieczne jest restrykcyjne przestrzeganie diety. Rzeczywiście jest to bardzo ważne! Najlepiej całkowicie wyeliminować z jadłospisu produkty zawierające cukier oraz zboża. Podawana karma powinna zawierać jak najwięcej białka i jednocześnie możliwie mało węglowodanów.

W przypadku kotów, którym trzeba podawać insulinę, najważniejsza jest regularność. Najczęściej wstrzykuje się ją 1 lub 2 razy dziennie. Powinno się to robić tuż po posiłku, żeby obniżyć poziom glukozy we krwi. Regularność to słowo klucz, zarówno jeśli chodzi o żywienie, jak i o leczenie cukrzycy u kota. Smakołyki podawane między posiłkami także powinny być przeznaczone dla kocich diabetyków. Wszelkie odstępstwa od restrykcyjnej diety mogą spowodować wahania poziomu cukru, a to prosta droga do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu.

Cukrzyca u kota – dieta

Koci diabetycy powinni dostawać specjalną karmę, która pomoże w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Tempo wchłaniania się węglowodanów jest w pewnym stopniu cechą osobniczą, ale możemy je kontrolować, podając odpowiednie pożywienie. Do polecanych karm należy m.in. TROVET WRD WEIGHT & DIABETIC KOT, na bazie drobiu, ryżu i kukurydzy. Mając w domu kota cukrzyka, nie trzeba rezygnować z podawania mokrej karmy, ponieważ na rynku możemy znaleźć puszki, tacki i saszetki przeznaczone dla diabetyków. Linia karm Integra od Animondy (np. ANIMONDA INTEGRA PROTECT DIABETES SZALKI Z ŁOSOSIEM 100 G) jest pozbawiona cukru i zbóż, co pozwala utrzymać poziom glukozy w ryzach.

Wahania stężenia glukozy można zminimalizować, podając mniejszą ilość pokarmu w kilku porcjach. Należy również stale monitorować masę ciała, ponieważ jest to wskaźnik, w jaki sposób rozwija się cukrzyca u kota. Dieta nie powinna zawierać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, które powodują nagłe skoki cukru.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz