Koty z włosami zamiast sierści dla alergików

Koty z włosami zamiast sierści - rasy dla alergików

Sierść jest uznawana za bardzo silny alergen. Najczęściej z reakcjami uczuleniowymi na zwierzęta, zwłaszcza koty, borykają się dzieci, ale nie tylko – alergia może dotknąć także dorosłych, którzy wcześniej nie odczuwali żadnych dolegliwości. Rozwiązaniem dla alergików wydają się koty z włosami. Czy rzeczywiście gatunki "bez sierści" nie uczulają? Co tak naprawdę oznacza "kot z włosami zamiast sierści"?

Koty z włosami – co to oznacza?

Tak naprawdę nie istnieją zwierzęta, które w 100% nie uczulają, a ponadto z biologicznego punktu widzenia, każdy kot posiada włosy. Niektóre rasy mają jednak mniej poszerstka, czyli warstwy sierści znajdującej się tuż przy skórze. To główny czynnik alergizujący. Znaczenie ma również fakt, że koty z dużą ilością podszerstka bardziej linieją, a przez to silniej uczulają.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać kota z włosami dla alergików, rozważ również koty bezwłose, takie jak peterbald, sfinks czy elfi. Na ich skórze znajduje się delikatny puszek, który wykazuje mniejsze właściwości alergizujące. Ponadto wg badań mniej uczulają koty wykastrowane.

Koty z włosami zamiast sierści – popularne rasy

Do najpopularniejszych ras, które mają włosy zamiast sierści należą:

 • Kot syberyjski – pochodzi z Rosji i charakteryzuje się bardzo spokojnym usposobieniem. Średniej wielkości kot posiada bujne futro, ale ilość podszertka jest mniejsza niż w przypadku np. maine coona. Ich niezależność nie każdemu właścicielowi przypadnie do gustu. Z drugiej strony to ciekawska rasa, której przedstawiciele uwielbiają się wspinać i skakać.
  Kot syberyjski

 • Reks dewoński – chętny do zabawy i energiczny. To zdecydowanie nie typ „kanapowca”, ale typ kota z włosami, który ma dużą potrzebę aktywności. Do jego zalet należy fakt, że zrzuca bardzo mało sierści, przez co nie uczula tak mocno jak inne rasy.
  Reks Dewoński

 • Kot balijski – chociaż ma bardzo dużo futra, to należy do ras, które są dobre dla alergików, ze względu na małą ilość podszerstka. Koty balijskie są bardzo gadatliwe – nie tylko miauczą, ale też wydają szereg innych dźwięków, podobnych do mruczenia.
  kot balijski

 • Kot orientalny krótkowłosy – ma krótką sierść i małą ilość podszertka, dzięki czemu wymiana sierści nie powoduje silnych reakcji alergicznych. To rasa, która jest pełna gracji i wdzięku. Koty orientalne wywodzą się z kotów syjamskich, które określa się jako zwierzęta "między psem a kotem". Są niezwykle żywiołowe oraz... głośne. Krzykliwa wokalizacja nie dla każdego właściciela będzie zaletą.
  kot orientalny krótkowłosy

 • Kot jawajski – pozbawiony podszerstka jest doskonałym wyborem dla alergików. Ponadto charakteryzuje się dużą podatnością na szkolenie. Chętnie się uczy, jest inteligentny i bardzo aktywny. Wizualnie przypomina kota balijskiego – ich wspólną cechą jest trójkątny pyszczek.
  Kot Jawajski

To tylko niektóre z ras kotów z włosami zamiast sierści. Większość z nich nie jest popularna, zwłaszcza w Polsce. Wynika to głównie z małej ilości hodowli oraz, co ważniejsze, ceny. Warto również pamiętać, że zakup kota z włosami nie gwarantuje, że zwierzę nie będzie uczulało. 

Czy koty z włosami są dobrym wyborem dla każdego alergika?

Koty bezwłose lub z włosami zamiast sierści mogą uczulać dużo mniej od swoich kocich krewnych z sierścią. Najczęściej jednak to nie sierść kotów uczula, ale naskórek, ślina oraz mocz i krew. Ze względu na fakt, że są to bardzo czyste zwierzęta, które często liżą futro, a także meble lub swoich właścicieli, alergeny łatwo się przenoszą. Jakie są objawy alergii?

 • Pokrzywka i wykwity skórne,
 • Łzawienie oraz zaczerwienienie oczu,
 • Katar,
 • Wyciek z nosa,
 • Suchy kaszel,
 • Opuchlizna, najczęściej w okolicy twarzy.

Przed podjęciem decyzji o zakupie kota z włosami dla alergików warto sprawdzić, czy to faktycznie sierść jest alergenem, który wywołuje objawy. Testy alergiczne pomogą ustalić, jak silna jest alergia oraz co ją powoduje. Nawet posiadając kota z włosami, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie mieszkania – pozbycie się dywanów ułatwi zachowanie czystości, a częste sprzątanie i wietrzenie pomoże w ograniczeniu ilości alergenów.