Jak odchudzić psa

Jak odchudzić psa - najważniejsze informacje o otyłości i nadwadze u psa

Otyłość u psów to coraz powszechniejszy problem. Siedzący tryb życia właścicieli przekłada się na siedzący tryb życia ich pupili. Czworonogi, które nie są aktywne i spożywają zbyt dużą ilość pożywienia, zaczynają mieć problemy z masą ciała. Początkowa nadwaga może przerodzić się w otyłość, która jest niebezpieczna dla zdrowia pupila. Jak odchudzić psa i jaka karma dla psa na odchudzanie będzie najlepsza?

Skąd się bierze nadwaga u psów?

Otyłość i nadmierna masa ciała u psów, tak samo jak w przypadku ludzi, jest wynikiem spożycia zbyt dużej ilości kalorii. Oznacza to, że pupilowi podawane jest za dużo karmy lub posiada ona zbyt dużą kaloryczność. Otyłości sprzyja też brak ruchu, choroby endokrynologiczne oraz genetyczne. Za główny czynnik nadwagi uważa się błędy żywieniowe. Należą do nich: zła jakość posiłków, ich zbyt duża ilość, a także za mało aktywności w ciągu dnia. To właściciel decyduje każdego dnia o tym, co zje jego pupil, dlatego powinien kontrolować podawaną ilość karmy, a także częstotliwość nagradzania smakołykami. Ile powinien jeść pies? Zależy to od:

 • Wieku,
 • Płci,
 • Aktywności fizycznej,
 • Stosowanych leków,
 • Chorób,
 • Rasy.

Psy poddane zabiegowi kastracji/sterylizacji wykazują większą tendencję do tycia, dlatego opiekunowie powinni zwrócić szczególną uwagę na ich kondycję po zabiegu. Wielu producentów oferuje specjalne linie karm dla psów po sterylizacji i kastracji, które zawierają zmniejszoną ilość węglowodanów.

Jak odchudzić psa?

Niektóre rasy psów mają skłonności do tycia, a przez to do nadwagi. Zaliczają się do nich m.in.:

 • Jamniki,
 • Labradory,
 • Bassety,
 • Beagle,
 • Cocker spaniele.

Z kolei rasy, które nie są narażone na otyłość, a wręcz przeciwnie, często mają problem z osiągnięciem odpowiedniej masy ciała, to  m.in. pudle, charty i owczarki niemieckie. Jednak nawet te rasy mogą zmagać się z otyłością.

Dieta dla psa z nadwagą – wskazówki

„Walka” z nadprogramowymi kilogramami może być trudna, szczególnie w przypadku psów w podeszłym wieku lub otyłych. Należy przestrzegać kilku zasad:

 • Regularność posiłków – pozwala lepiej kontrolować ilość podawanego pożywienia, a także zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa poprzez ustalenie rutyny.
 • Odpowiednia jakość i ilość karmy – ile powinien jeść pies 10kg? Odpowiedź brzmi: to zależy. Tak jak podawaliśmy wyżej, czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest bardzo dużo, ale najważniejsza jest obserwacja kondycji naszego pupila. Czworonóg o prawidłowej masie ciała powinien mieć delikatnie wyczuwalne żebra.
 • Aktywność – same spacery nie wystarczą. Lepiej postawić na intensywny ruch, taki jak bieganie lub psie sporty. Wprowadzanie aktywności fizycznej powinno zostać uzgodnione z lekarzem weterynarii, ponieważ w przypadku dużej otyłości nie każdy rodzaj ruchu będzie bezpieczny dla naszego pupila.

Jak odchudzić psa, który nie może biegać? Zdarza się to zwłaszcza w przypadku psów w podeszłym wieku lub cierpiących na dolegliwości ze strony układu ruchu. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na wybór odpowiedniej karmy odchudzającej dla psa. Ważne jest restrykcyjne przestrzeganie dawkowania i niepodawanie niczego między posiłkami.

Jaka jest najlepsza karma odchudzająca dla psa?

Tak naprawdę każda karma może pomóc w odchudzaniu, choć w przypadku poważnej otyłości, lepiej sięgnąć po karmy typu „light”.  Jeśli nie wiemy, ile powinien jeść pies o wadze 10 kg, to możemy sugerować się zalecanym dawkowaniem z tyłu opakowania. Znajdują się tam orientacyjne wartości, które wskazują, ile danej karmy powinien jeść pies o konkretnej masie ciała. Dla mniejszych psów polecamy karmę Fitmin Dog Mini Light ze zmniejszoną ilością tłuszczu oraz białka. Produkty z serii „mini” są przeznaczone dla mniejszych ras, takich jak yorki lub maltańczyki. Znajdują się w nich małej wielkości granulki, które są łatwe do pogryzienia oraz połknięcia przez małe czworonogi. Z kolei dla większych ras sprawdzi się Fitmin Dog Maxi Light. Ile powinien jeść pies 40 kg? Najlepiej obserwować wahania wagi po zmianie karmy. Jeśli pupil będzie zbyt szybko tracił na wadze, należy zwiększyć ilość podawanej karmy. Jaka karma dla psa na odchudzanie będzie najlepsza? Powinniśmy sugerować się składem oraz ilością poszczególnych makroskładników: białka, tłuszczy i węglowodanów. To dwa ostatnie składniki prowadzą do nadwagi i otyłości.

Dieta dla psa z nadwagą to tylko jeden z czynników, które pomogą osiągnąć prawidłową masę ciała. Równie ważne są regularne spacery oraz dodatkowa aktywność każdego dnia. Warto zwrócić uwagę również na przekąski podawane w ciągu dnia – mogą znacznie zwiększyć sumę kalorii spożywaną przez pupila. Jeśli zdecydujemy się na nagradzanie pupila w czasie treningu, powinniśmy uwzględnić podawane kalorie w ogólnym jadłospisie.