Jak nauczyć psa zostawać samemu

Pies sam w domu - jak nauczyć psa zostawać samemu

Opuszczanie przez właściciela domu zawsze wiąże się dla psa z pewną dozą stresu. Warto pamiętać, że czworonogi nie rozumieją naszej codziennej rutyny i nie wiedzą, dlaczego wychodzimy. Czują wtedy niepokój, a w przypadku wrażliwszych psów może dojść do wykształcenia się lęku separacyjnego. Jak nauczyć zostawiania szczeniaka samego w domu i co zrobić, żeby pies nie szczekał?

Pies sam w domu – metoda małych kroków

Naukę spokojnego zostawania należy rozpocząć jak najwcześniej. Błędem jest przebywanie przez 24h ze szczeniakiem i czekanie aż podrośnie, żeby w końcu zostawiać go samego. Już od pierwszych dni pobytu w nowym domu warto wychodzić nawet na kilka minut, żeby oswoić szczeniaka z samotnością. Bardzo często właściciele wychodzą od razu na dłuższy czas (np. na 8h do pracy), a czworonóg – pozostawiony nagle bez powodu – nie ma pojęcia co się dzieje. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której pies szczeka sam w domu, co uprzykrza życie sąsiadom. Takie zachowanie jest również bardzo stresogenne dla pupila. Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu?

  • Traktuj wyjście jako coś normalnego. Nie żegnaj się czule z psem, nie zasypuj go smakołykami, a po powrocie – nie witaj się wylewnie.
  • Zadbaj o zaspokojenie potrzeb fizycznych i psychicznych czworonoga. Przed wyjściem najlepiej wyjść na spacer, pobawić się zabawkami oraz odbyć krótką sesję treningową. Niewybiegany, sfrustrowany pies nie będzie grzecznie czekał na powrót właściciela.
  • Wychodź początkowo na 2-3 minuty, a po powrocie nagródź pupila, ale dopiero gdy ten się uspokoi. Nie traktuj wyjścia z domu jak wyjątkowego wydarzenia. Zależy nam, żeby nauczyć psa, że jest to normalne.

Odpowiednio przeprowadzony trening w wieku szczenięcym, powoduje, że dorosły pies potrafi spokojnie przespać 8h i cierpliwie czekać na powrót właściciela. Jednak nie zawsze tak jest. Niektóre psy wyją same w domu. Co zrobić, żeby pies nie szczekał? Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę. Może to być lęk separacyjny lub po prostu... nuda. W pierwszym przypadku najlepiej skontaktować się z behawiorystą, który pomoże wdrożyć odpowiednie działania. Jeśli mamy do czynienia ze znudzonym czworonogiem, warto wprowadzić do codziennych aktywności nieco wysiłku fizycznego i umysłowego. Można do tego celu wykorzystać tzw. zabawki na inteligencję albo spróbować sił w agility lub tropieniu.

Zostawianie szczeniaka samego w domu – pomocne akcesoria

Wspomnienia psa samego w domu wywołują w Tobie niemiłe skojarzenia z podrapanymi ścianami i pogryzioną kanapą? Takie sytuacje się zdarzają, ale nie muszą być regułą. Zostawianie szczeniaka w domu powinno pójść znacznie łatwiej, jeśli kupisz kilka akcesoriów:

  • Metalowa klatka – tzn. kennel klatka może kojarzyć się negatywnie, ale dla (przyzwyczajonego) psa jest prawdziwą ostoją i schronieniem. Pierwsze treningi z klatką powinny być krótkie – najlepiej rozpocząć od podawania w niej posiłków. Pies powinien bardzo lubić swoją klatkę i traktować ją jak legowisko oraz bezpieczne miejsce. Warto włożyć do niej koc, ulubione zabawki i miskę z wodą. Pupila przyzwyczajonego do "klatkowania" możemy w niej zamknąć na czas nieobecności.
  • Piłka na przysmaki Kerbl – podczas naszej nieobecności znudzony pupil może próbować zmienić wystrój mieszkania, dlatego lepiej zapewnić mu rozrywkę. Piłka, którą można wypełnić smakołykami, ułatwia naukę zostawiania szczeniaka samego w domu.
  • Kości naturalne z warzywami – pełnią podobną funkcję jak piłka na przysmaki. Zajmują czworonoga na dłuższy czas, a w dodatku dostarczają mu niezbędnych witamin.
  • Gryzaki i kości wołowe – duże kości są bezpieczne dla szczeniąt i psów dorosłych. Zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia, która jest bardzo silna zwłaszcza w przypadku szczeniąt zmieniających zęby.

Sama wiedza, jak nauczyć psa zostawać samemu w domu, nie jest wystarczająca, ponieważ do osiągnięcia sukcesu w treningu potrzebny jest czas. Każdy pies uczy się w różnym tempie. Z tego powodu naukę najlepiej rozpocząć jak najszybciej. W przypadku trudności zalecamy kontakt ze szkoleniowcem lub behawiorystą. Pomocne mogą okazać się również feromony dla psów, a w skrajnych sytuacjach – ziołowe, naturalne tabletki uspokajające. Nie mogą one być jednak stosowane przez dłuższy czas, a jedynie doraźnie, dlatego, jeśli pies szczeka sam w domu, należy zidentyfikować źródło problemów (może nim być np. lęk, co często ma miejsce w przypadku psów ze schroniska) i wprowadzić odpowiednie działania.