Jaka klatka dla chomika

Jaka klatka dla chomika będzie najlepsza?

Chomik dżungarski i syryjski to najczęściej spotykane gatunki w sklepach zoologicznych. Są łatwe w utrzymaniu, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki. Podstawą jest miejsce zamieszkania. Zdecydowanie nie powinno być to akwarium, które nie zapewnia dobrej wentylacji. Jeśli nie akwarium to… klatka. Jednak nie byle jaka! Jaką klatkę dla chomika wybrać, żeby zapewnić gryzoniowi szczęśliwe życie?

Czego potrzebuje chomik?

Chomiki uwielbiają eksplorować teren i drążyć tunele, dlatego ich klatka powinna być jak największa oraz wyposażona w dużą ilość ściółki, która pozwoli na swobodne kopanie. Jednocześnie nie należy kupować klatki z kilkoma piętrami oraz ostrymi nachyleniami – chomik może mieć trudności z ich pokonaniem. Co powinno znaleźć się w klatce gryzonia? Absolutna podstawa to:

  • miska,
  • poidełko,
  • kołowrotek (najlepiej drewniany! Minimalizuje ryzyko urazów),
  • dużo ściółki, w której chomik może swobodnie drążyć tunele,
  • drewniany domek lub inne schronienie,
  • coś, co umożliwi ścieranie siekaczy (np. wapienko albo gałązki),
  • tunele i inne zabawki.

Jaka klatka dla chomika? Ogólne wskazówki

Na rynku najczęściej możemy spotkać klatki:

  • metalowe,
  • drewniane,
  • plastikowe z elementami metalowymi.

To te ostatnie są najpowszechniejsze, ponieważ są łatwe w utrzymaniu czystości. Plastikową kuwetę można umyć pod bieżącą wodą, przecierając ją wilgotną ściereczką. Ważne, żeby nie używać ostrych detergentów, ponieważ mogą podrażnić drogi oddechowe chomika. Jaka klatka dla chomika będzie najlepsza? To zależy od kilku czynników. W chomiczej naturze leży kopanie oraz drążenie tuneli, dlatego warto wybrać jak największą klatkę. Im szersza, tym lepiej, ponieważ chomik będzie miał większe możliwości kopania. Wysokie, bogato wyposażone klatki sprawiają frajdę właścicielom, ale często nie są dobrym wyborem dla gryzonia. Problematyczne są także klatki drewniane, bo – o ile chomik nie jest nauczony załatwiania się do kuwety – bardzo łatwo wchłaniają mocz, przez co w pomieszczeniu unosi się nieprzyjemny zapach. Jaka klatka dla chomika syryjskiego lub dżungarskiego będzie dobrym wyborem? Taka, która pozwoli na naturalne zachowania. Chomiki, niezależnie od gatunku, są bardzo ruchliwe, aktywne i energiczne. Klatka powinna być ciekawie wyposażona i odpowiednio duża, żeby gryzoń mógł eksplorować środowisko.

Popularnością cieszą się klatki, które można rozbudowywać, tworząc między poszczególnymi elementami połączenia w formie tuneli. To świetne rozwiązanie, jeśli planujemy więcej niż jednego chomika lub jeśli chcemy zapewnić zwierzakowi komfortowe warunki. Zolux klatka Rody3 mini umożliwia stworzenie piętrowego lokum, a także kombinacji poziomej. Jak łączyć klatki Zolux? Końcowy efekt zależy od wyobraźni. Zastanawiając się, jaka klatka dla chomika dżungarskiego lub syryjskiego, sprawdzi się najlepiej, warto rozważyć zakup chomiczego lokum od Zulux. W razie konieczności zawsze możesz rozbudować klatkę!

Klatka a rasa chomika – czy to ma znaczenie?

Jaka klatka dla chomika dżungarskiego a jaka dla syryjskiego? Czy to ma znaczenie? Większość gryzoni ma podobne wymagania odnośnie żywienia oraz miejsca zamieszkania, ale występują między nimi drobne różnice. Ze względu na specyfikę gatunku, klatka dla chomika syryjskiego powinna być większa niż ta przeznaczona dla chomika dżungarskiego. Za małe lokum spowoduje, że gryzoń będzie smutny i sfrustrowany, a w ostateczności może poważnie zachorować. Minimalne wymiary klatki dla chomika syryjskiego to 80x40cm, a dla dżungarskiego 80x40cm.

Kolejną różnicą, o której trzeba wspomnieć, jeśli zastanawiamy się jaka klatka dla chomika dżungarskiego będzie najlepsza, jest odległość między prętami klatki. Gryzonie mają uciekinierską naturę, dlatego trzeba zawczasu pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu klatki. W przypadku chomika syryjskiego odległość 1,2-1,5cm między prętami będzie wystarczająca, ale może okazać się zbyt duża dla dżungarskiego, który po prostu się między nimi przeciśnie.

Chomiki w naturalnych warunkach są bardzo energiczne i każdego dnia mogą przemierzyć kilka kilometrów. Chcąc zadbać o ich dobrostan, należy wybrać odpowiednio dużą klatkę, w której będą mogły swobodnie się poruszać. Najważniejsza jest wielkość oraz możliwość rozbudowy, ponieważ chomiki są bardzo ciekawskie, przez co szybko się nudzą.