Ile razy dziennie karmić psa

Ile razy dziennie karmić psa?

0 komentarze

Żywienie szczeniaka

Najczęściej pytanie o to, ile razy dziennie karmić psa, pojawia się u właścicieli szczeniąt i młodych psów. O sposobie odżywiania powinien poinformować hodowca, który zwykle przekazuje również wyprawkę i karmę na pierwsze dni w nowym domu. Oddzielenie od matki i rodzeństwa jest dla młodego psa rewolucją, dlatego w celu zmniejszenia stresu, lepiej nie zmieniać karmy, którą dostawał w hodowli. Jak często karmić psa, który ma dopiero kilka miesięcy? Szczenięta w wieku o 6. do 8. Tygodni powinny dostawać 4 posiłki dziennie. W przypadku psów dużych raz można podzielić codzienną dawkę na 5 posiłków. Powyżej 8. tygodni najczęściej przechodzi się na 3-4 posiłki dziennie. Jak karmić psa, żeby na pewno nie był głodny? Należy go przede wszystkim obserwować. Jeśli rzuca się łapczywie na jedzenie oraz piszczy przy misce – podawane posiłki są prawdopodobnie za małe. Z kolei, jeśli występują problemy zdrowotne, związane z rozwojem kostnym lub kondycją skóry i sierści, warto przyjrzeć się składnikom odżywczym zawartym w karmie.

Jak często karmić dorosłego psa?

Przyjmuje się, że pies powyżej roku powinien dostawać 2 lub 3 posiłki dziennie. Dorosły czworonóg ma większy żołądek i nie ma potrzeby dzielenia jedzenia na więcej porcji. Wyjątkiem są psy cierpiące np. na choroby trzustki lub żołądka. W takim przypadku to jak często karmić dorosłego psa, najlepiej ustalić w porozumieniu z lekarzem weterynarii.

Uzgodnienie z pozostałymi domownikami, ile razy dziennie karmić psa pomoże utrzymać go w dobrej kondycji oraz zapobiegnie przekarmieniu. Ilość podawanej karmy ma duże znaczenie, ale najważniejsza jest jej jakość. Pies do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, błonnika oraz witamin i soli mineralnych. To, ile powinien jeść pies, zależy także od rasy. Dalmatyńczyki, labradory i jamniki mają tendencję do przejadania się, co prowadzi do otyłości. Przedstawiciele wymienionych ras nigdy nie sprawiają wrażenia najedzonych, ale to tylko złudzenie. Jako właściciele, musimy być od nich rozsądniejsi i z góry ustalić częstotliwość oraz wielkość posiłków. Z kolei np. pudle często są niejadkami, dlatego ich posiłki powinny być mniejsze, ale za to bardziej kaloryczne.

Ile powinien jeść pies?

Dawka orientacyjna jest podawana na opakowaniu, dlatego jeśli karmimy pupila suchą karmą, najlepiej kierować się wytycznymi od producenta. Należy jednak pamiętać, że jest to sugerowana ilość, czyli taka, która zaspokoi potrzeby energetyczne przeciętnego psa. Jeśli nasz czworonóg choruje, jest bardzo aktywny lub wręcz przeciwnie – z przyczyn zdrowotnych jego ruch jest ograniczony, dawka powinna być odpowiednio większa lub mniejsza. Zastanawiając się, ile powinien jeść pies, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Wiek,
  • Aktywność,
  • Rasę,
  • Ilość jedzenia spożywanego poza głównymi posiłkami (np. smakołyków),
  • Porę roku.

Wszystkie wymienione czynniki są tak samo ważne. Wpływ pory roku jest widoczny zwłaszcza u psów przebywających cały rok na dworze. Już jesienią zaczynają one gromadzić tkankę tłuszczową, która jest niezbędna, żeby mogły przetrwać ujemne temperatury. Jeśli nadal mamy wątpliwości, ile powinien jeść pies, możemy zważyć pupila. Pomocne jest też obserwowanie wyglądu psa. Czworonóg o prawidłowej masie ciała powinien być szczupły, z łatwo wyczuwalnymi, ale niewidocznymi żebrami. W przypadku, gdy nie możemy wyczuć żeber pod palcami, nasz pupil prawdopodobnie cierpi na nadwagę i wymaga wprowadzenia dodatkowej aktywności oraz zmniejszenia kaloryczności posiłków.

Pytania o to, ile razy dziennie karmić psa oraz jak często karmić psa dorosłego, powinny być kierowane przede wszystkim do lekarza weterynarii, który w oparciu o wagę pupila i jego ogólną kondycję zdrowotną, zaleci konkretną dawkę. Warto pamiętać, że nie będzie ona stała, tylko zmienna zależności od pory roku lub wieku psa. Zdarza się, że długo podawana karma nagle przestaje być odpowiednia. Coraz popularniejsze są alergie na drób (zwłaszcza kurczaka) i zboża, dlatego przed ustaleniem odpowiedniej dawki żywieniowej, zalecamy wybranie wysokiej jakości, pełnoporcjowej karmy, która pomoże w utrzymaniu pupila w zdrowiu i dobrej kondycji.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!