Jaka karma dla psa jest najlepsza

Jaka karma dla psa jest najlepsza?

Każdy właściciel chce dla swojego czworonoga jak najlepiej. Również w kontekście żywienia wybieramy produkty, które smakują naszym pupilom. Nie powinno być to jednak jedyne kryterium, ponieważ pies nie zawsze wie, co jest dla niego najlepsze. Jaka karma dla psa powinna znaleźć się w misce, żeby – poza smakiem – dostarczała również wszystkich niezbędnych składników?

Wybór karmy dla psa

Jaka karma dla psa jest najlepsza? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wybór zależy od bardzo wielu kryteriów:

 • Wieku psa – producenci najczęściej dzielą oferowane produkty na te przeznaczone dla „szczeniąt”, „juniorów”, „psów dorosłych” oraz „seniorów”. Nie bez powodu! Pies w danym przedziale wiekowym ma zupełnie inne wymagania żywieniowe,
 • Rasy - np. psy ras narażonych na dysplazję stawów biodrowych, czyli np. berneńczyki, potrzebują diety wzmacniającej stawy,
 • Kondycji - psy sportowe lub pracujące mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż tzw. „kanapowce,
 • Sterylizacji/kastracji - czworonogi po zabiegu kastracji lub sterylizacji zwykle są bardziej narażone na nadwagę albo otyłość. Wynika to ze spowolnionego metabolizmu,
 • Występowania alergii - sporo psów cierpi na nietolerancje pokarmowe. Jeśli nasz pupil boryka się z wysypkami, łzawieniem z oczu czy problemami gastrycznymi, prawdopodobnie ma alergię na któryś ze składników. Najczęściej jest to drób, zboże lub gluten,
 • Chorób – konkretna choroba przewlekła determinuje sposób i rodzaj podawanego pokarmu. Zdarza się, że konieczne jest podawanie suchej karmy weterynaryjnej. W przypadku występowania lub podejrzenia choroby, warto skonsultować żywienie czworonoga z weterynarzem.

Najczęściej właściciele czworonogów pytają, jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza, ponieważ jest to najpopularniejszy sposób karmienia. Tzw. dieta barf oraz mokre jedzenie zyskują zwolenników, ale to suche granulki pozostają najwygodniejszą formą podawania posiłków. Na opakowaniach karmy znajdziemy określenia takie jak:

 • Pełnoporcjowa, co oznacza, że karma dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, czyli jest kompletnym posiłkiem,
 • Uzupełniająca, czyli taka, która nie zaspokaja wszystkich potrzeb żywieniowych. Są to np. smakołyki lub produkty przeznaczone do dodawania do głównego posiłku. Wśród karmy uzupełniającej znajdują się też gryzaki dla psów.

Jaka karma dla psa dorosłego?

Szczenięta potrzebują zupełnie innej ilości składników odżywczych (np. białka), które wspomagają prawidłowy rozwój. Poza tym, karmy dla młodych psów, charakteryzują się odmiennym rozkładem mikro- i makroskładników. Podstawową różnicą między rosnącym czworonogiem, a tym dorosłym lub seniorem, jest zapotrzebowanie na energię.  Zmianie ulega również metabolizm. U szczeniąt jest on bardzo szybki, a następnie spowalnia. W przypadku psów w podeszłym wieku jest on już znacznie wolniejszy, co przekłada się na trawienie.

Kwestia wyboru karmy dla psa dorosłego nie zawsze jest łatwa, ponieważ wiele dorosłych psów wybrzydza. Zdarza się, że nie chcą jeść podawanego pokarmu. Najczęściej nie jest to kwestia „smaku” w naszym ludzkim rozumieniu, tylko zapachu, ponieważ czworonóg silniej odczuwa bodźce zapachowe. Z tego powodu chętniej wybiera mocno pachnące granulki, nawet jeśli ich skład nie jest najlepszy. Jaka karma dla psa dorosłego na pewno nie będzie dobrym pomysłem?

 • Posiadająca kolorowe granulki, świadczące o sztucznych dodatkach.
 • Z dodatkiem aromatów i wzmacniaczy smaków.
 • Niedostosowana do wieku i zapotrzebowania energetycznego pupila. Karmy junior oraz dla szczeniąt nie będą dobre dla psa, który zakończył już fazę wzrostu. Konkretny czas zależy od rasy. U małych psów będzie to najczęściej 11-12 miesięcy. Z kolei u czworonogów ras olbrzymich lub molosów – nawet 24 miesiące!

Nie jest łatwo w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie: jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza? Zależy to od wielu czynników: wieku psa, trybu życia, kondycji itd. Jest jednak kilka kryteriów, które od razu dyskwalifikują daną karmę, takich jak sztuczne dodatki. Zachęcamy do sprawdzenia karm opartych na mięsie, bogatych w witaminy i minerały, np. Carnilove lub Brit Premium.