Jak bawić się z kotem

Jak bawić się z kotem - kilka pomysłów na zabawę

Koty większą część dnia przesypiają, ale nawet najmniej aktywne osobniki muszą zaspokoić naturalną potrzebę ruchu i gonitwy. W warunkach domowych substytutem polowania jest zabawa z właścicielem. Jak bawić się z kotem, żeby wspólnie spędzony czas był przyjemny dla obu stron?

Zabawa dla kota – jak wygląda?

Wybierając zabawki dla kota oraz planując zabawę, trzeba pomyśleć o kocich potrzebach. Preferują one gonitwę i polowanie na zdobycz, dlatego w ofercie naszego sklepu znajdują się zabawki, za pomocą których zabawa będzie przypominała prawdziwe łowy! Wędki, patyki czy pluszowe myszy to tylko niektóre z propozycji. Jak bawić się z kotem?

  • Nie dotykaj kota w czasie zabawy – większość kocich podopiecznych nie lubi być dotykanych, zwłaszcza w czasie pogoni. Może to skutkować podrapaniem lub bolesnym ugryzieniem.
  • Nie baw się tak jak z psem – szarpanie, przeciąganie czy aportowanie to zachowania charakterystyczne dla psów, ale niezrozumiałe dla kotów.
  • Warto rozpocząć zabawę w pobliżu drapaka – koty mają naturalną potrzebę ostrzenia pazurów i w przypływie emocji mogą chcieć je wyładować. Lepiej, żeby stało się to na drapaku niż na meblach.
  • Nie używaj do zabawy świecących przedmiotów, np. lasera, który działa na koty pobudzająco i frustrująco, a ponadto może uszkodzić wzrok.

Koty bawią się zupełnie inaczej niż psy – lubią się gonić, wspinać i chować. Warto mieć to na uwadze wybierając odpowiednie zabawki dla kota. W celu zmęczenia umysłowego można rozważyć zakup zabawek interaktywnych, które zmuszają pupila do myślenia. Yarro zabawka ufo z 2 piłkami jest dobrym wyborem, jeśli nie mamy czasu bawić się razem z kotem, a zależy nam, żeby miał możliwość rozładowania energii. Zabawka składa się z piłek, które są umieszczone wewnątrz plastikowej konstrukcji z dziurami. Zadaniem kota jest wyciągnięcie elementów, ale równie dużo radości sprawia przesuwanie ich łapą!

Najlepsze zabawki dla kotów

Wszystkie koty uwielbiają gonić szybko uciekające przedmioty. Jeszcze lepiej, jeśli są one puszyste tak jak piórka na patyku od Trixie. Delikatna końcówka nie podrażnia delikatnego kociego pyszczka i sprawia, że gonitwa jest bezpieczna. Rozpędzony kot może się zranić o ostre lub bardzo twarde zabawki. Wędki z kolorowymi piórkami są bardzo popularne – nie tylko wśród kotów! Właściciele doceniają je za wygodę. Długi kij zakończony puszystą końcówką pozwala na zabawę bez zbytniego angażowania opiekuna. Jakie jeszcze zalety ma zabawka dla kota w stylu patyk z myszką od Trixie?

  • Zaspokaja naturalną potrzebę gonienia i łapania zdobyczy,
  • Jest szybkim sposobem na rozładowanie kociej energii,
  • Zabawa patykiem lub wędką imituje polowanie,
  • Sprawia, że kot męczy się intelektualnie – odpowiednie prowadzenie wędki wymusza obmyślanie „strategii” złapania zdobyczy!

Innymi popularnymi zabawkami są wszelkiego rodzaju tunele. Najczęściej występują w wersji z dziurami oraz podwieszanymi zabawkami, tak jak w tunelu Puntino. Pojedynczy lub łączony tunel to doskonała zabawa dla kota! Jedynym warunkiem jest posiadanie odpowiedniej ilości miejsca na podłodze. Dobrym pomysłem ją stworzenie mini placu zabaw, który zapewni pupilowi rozrywkę oraz pozwoli na rozładowanie energii. Jak bawić się z kotem za pomocą tuneli? Część zwierzaków po prostu przebiega przez środek, a część potrzebuje dodatkowej zachęty. W tym celu warto użyć opisywanych wcześniej piórek na patyku. Polowanie połączone z przebieganiem przez tunel będzie doskonałą zabawą dla Twojego kota!

Każdy kot, także w podeszłym wieku, wymaga zaspokojenia jego naturalnych potrzeb. Jedną z nich jest polowanie. W domowych warunkach przyjmuje formę zabawy, ale nadal jest bardzo ważne dla naszego kociego podopiecznego.  Za pomocą zabawek dla kotów wymienionych w artykule można wzmocnić więź z pupilem oraz umożliwić mu rozładowanie energii. Codzienna zabawa jest dla kota czymś bardzo ważnym i potrzebnym! Kilka minut zabawy z kotem relaksuje również właścicieli, dlatego to doskonała forma aktywności nie tylko dla kocich pupili.