Czyszczenie zębów u psa

Czyszczenie zębów u psa, czyli jak dbać o uzębienie naszego pupila

Mycie psich zębów jeszcze kilka lat temu budziło spore zdziwienie. Dzisiaj czynność ta należy do powszechnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaniedbanie psich zębów, tak samo jak w przypadku ludzi, może wiązać się z różnymi problemami, takimi jak próchnica lub kamień nazębny. Jak powinno przebiegać czyszczenie zębów psa oraz jaka pasta do zębów będzie do tego najlepsza?

Czyszczenie zębów u psa – dlaczego warto to robić?

Na zębach odkłada się spożywane przez psa pożywienie, co powoduje tworzenie się i narastanie kamienia nazębnego. Zjawisko to występuje szczególnie często u psów, które spożywają wyłącznie suchą karmę. W skrócie czyszczenie zębów u psa zapobiega:

  • Zapaleniom jamy ustnej,
  • Powstawaniu kamienia nazębnego,
  • Utracie zębów,
  • Dolegliwościom związanym z chorobom dziąseł.

Szczotkowanie niweluje również nieprzyjemny zapach. Jego przyczyną może być powstały już kamień nazębny lub inne schorzenia jamy ustnej. Zdarza się, że pupil po prostu zje coś zepsutego. W takiej sytuacji także warto użyć pasty do zębów dla psa.

Czyszczenie zębów psa za pomocą szczoteczki i pasty to nie jedyny sposób na dbanie o higienę. Dobrze sprawdzają się również twarde, naturalne gryzaki, które pomagają pozbyć się kamienia nazębnego i przede wszystkim zapobiegają jego powstawaniu. W tej roli świetnie radzą sobie np. żwacze wołowe.

Pasta do zębów dla psa – jaką wybrać?

Zdecydowanie nie można szczotkować psu zębów pastą dla ludzi! Zawiera ona

Inne produkty, które mogą zastąpić pastę do zębów to m.in.:

  • Gryzaki,
  • Spraye z piłką sznurkową,
  • Płyny do higieny jamy ustnej,
  • Spraye odświeżające.

Jaki produkt wybrać do czyszczenia zębów u psa? Najlepsza będzie pasta, ponieważ szczotkowanie gwarantuje największą dokładność. Zdarza się jednak, że jej użycie nie jest możliwe np. z powodu bycia w podróży lub dlatego że pupil nie reaguje pozytywne na zabiegi pielęgnacyjne. W takiej sytuacji warto wypróbować np. spray od Dr Seidel, który skutecznie odświeża jamę ustną, eliminuje bakterie oraz maskuje nieprzyjemny zapach. Oczywiście, to co czujemy od naszego czworonoga nie zawsze musi oznaczać problemy z uzębieniem. Zapach najczęściej wynika z faktu, że czworonogów zjadł coś dla niego apetycznego, co dla nas pachnie po prostu nieprzyjemnie.

Czyszczenie zębów u psa – jak to zrobić?

Prawdopodobnie żaden pies nie reaguje pozytywnie na próby wyczyszczenia mu zębów. Nie ma w tym nic dziwnego! Zalecamy jednak, żeby się nie poddawać i spróbować małymi kroczkami przyzwyczajać pupila do zabiegu szczotkowania. Najlepiej rozpocząć od podania psu kawałka pasty, żeby poczuł jej smak. Następnie oswajamy go z „robieniem czegoś” przy jego pysku. Pierwsze kilka sesji to może być jedynie dotykanie okolic kufy, następnie dziąseł i zębów. W kolejnych etapach przechodzimy do delikatnego szczotkowania.

Jak często myć psie zęby?

Czyszczenie zębów u psa nie jest dla niego przyjemne. Nie ma wiele wspólnego z naturalnym zachowaniem, dlatego większość psów reaguje niechęcią i ucieczką. Nawet jeśli przyzwyczaimy czworonoga do tego zabiegu, to prawdopodobnie nie będzie to jego ulubiona czynność. Nie ma potrzeby, żeby narażać pupila na stres częściej niż to konieczne. Wystarczy wyszczotkować mu zęby raz w tygodniu, a w międzyczasie podawać gryzaki oczyszczające lub duże kości, które pomogą w pozbyciu się kamienia nazębnego. Trzeba jednie pamiętać, żeby była to np. gicz wołowa lub cielęca. Kości drobiowe łamią się na ostre, małe kawałki, które mogą utknąć psu w gardle lub żołądku.

Naukę czyszczenia zębów warto rozpocząć już od szczenięctwa. Jednak w przypadku szczeniąt mamy do czynienia z zębami mlecznymi, które dużo łatwiej uszkodzić – uważaj w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych i szczotkuj zęby wyjątkowo do delikatnie. Ból może szybko zrazić szczeniaka do szczotkowania zębów, a naszym celem jest przecież coś odwrotnego! Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniej pasty do zębów dla psa. Polecamy wyłącznie sprawdzone produkty, które są przeznaczone do czyszczenia psiej jamy ustnej.