Kaszel u psa - domowe sposoby

Kaszel u psa - domowe sposoby jak sobie z nim poradzić

Kaszel u psa nie zawsze jest powodem do niepokoju. Może mieć różne przyczyny – od zwykłego podrażnienia i delikatnej alergii, po poważną chorobę wirusową. Przed udaniem się do weterynarza, warto zadbać o psie samopoczucie za pomocą popularnych sposobów. Jakie są domowe sposoby na kaszel u psa?

Psi kaszel – przyczyny

Kaszel u psa może być oznaką poważnej choroby lub przejściowym stanem, który minie samoistnie. Co może powodować kaszel u psa?

  • Zakrztuszenie się – zbyt szybkie picie wody, łapczywe jedzenie lub energiczna zabawa mogą przyczynić się do zakrztuszenia. Większość psów odruchowo odkrztusza i szybko pozbywa się np. kawałka karmy. Psom z tendencją do szybkiego jedzenia polecamy miski spowalniające, będące dobrym sposobem na opanowanie czworonożnego łakomczucha.
  • Reakcja alergiczna – kaszel może być objawem alergii na zboża, pyłki lub kurz. W przypadku powtarzającego się kaszlu konieczne jest wykonanie testów alergicznych, a następnie wyeliminowanie alergenu. Poza unikaniem tego, co wywołuje alergię, nie istnieją domowe sposoby na kaszel u psa, który jest wywołany reakcją alergiczną.
  • Wirus – najczęściej mamy do czynienia z kaszlem kennelowym, czyli zakażeniem wirusem parainfluenzy. Suchy duszący kaszel oraz odruch wymiotny to charakterystyczne objawy, które mogą przekształcić się w zapalenie oskrzeli.
  • Skurcz krtani – czyli tzw. kaszel wsteczny. Jeśli zaobserwujemy kaszel u psa w nocy lub w dzień, nie musi to od razu oznaczać choroby. Najczęściej mamy do czynienia ze zwykłym skurczem, objawiającym się wciągnięciem boków, wysunięciem głowy oraz charczącym oddechem. Kaszel wsteczny wygląda groźnie i przypomina duszenie, ale w większości przypadków nie jest niebezpieczny oraz nie wymaga leczenia domowymi sposobami ani interwencji weterynarza.
  • Przeziębienie – psy, tak samo jak ludzie, mogą się po prostu przeziębić. Zwykle infekcja przechodzi samoistnie. Rzadko przeradza się w poważniejszy stan zapalny, który wymaga konsultacji z lekarzem.

Poza wymienionymi przyczynami można spotkać się również m.in. z kaszlem spowodowanym zapadaniem się tchawicy. To przypadłość dotykająca rasy brachycefaliczne (np. buldogi angielskie lub mopsy), czyli psy o zmienionej budowie czaszki, powodującej problemy z oddychaniem. Zapadanie się tchawicy jest poważnym schorzeniem, dlatego wymaga pogłębionej konsultacji i specjalistycznego leczenia.

Kaszel u psa – domowe sposoby

Jak reagować na psi kaszel? To zależy od tego, co jest jego przyczyną. Kaszel wsteczny zwykle przechodzi po maksymalnie dwóch minutach. Możemy pomóc pupilowi, masując delikatnie krtań. Z kolei w przypadku przeziębienia, warto zadbać o ciepłe miejsce do spania oraz odpowiednią wilgotność powietrza.

W przypadku kaszlu u psa najlepiej zrezygnować z zakładania obroży i zamienić ją na szelki. To szczególnie ważne u psów, które ciągną na smyczy, ponieważ nacisk na krtań może potęgować psi kaszel. Niektóre rasy mają na tyle delikatną szyję, że mogą nosić wyłącznie szerokie obroże lub szelki. Należą do nich przede wszystkim charty, np. chart afgański, chart rosyjski długowłosy (borzoj) i charcik włoski. Kaszel u psa w nocy często jest trudny do zdiagnozowania, ale zdarza się, że jego przyczyną jest przeciąg. Warto zadbać o dobre położenie legowiska, czyli w miejscu suchym, ciepłym i nienarażonym na zmiany temperatur.

Wśród domowych sposobów na kaszel u psa trzeba również wymienić... wodę. Choć wydaję się to oczywiste, to, szczególnie latem, większość właścicieli podaje ją w złej temperaturze. Woda zawsze powinna być letnia, bo zimna może podrażnić krtań i wywołać psi kaszel.

Kaszel u psa w nocy – czy trzeba się martwić?

Każdy długo utrzymujący się kaszel należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Kaszel kennelowy jest szczególnie zaraźliwy i łatwo o infekcję przy przebywaniu w dużej grupie psów np. na wystawie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy objawy pupila wynikają z chwilowej alergii, czy zwykłych skurczów krtani, lepiej zasięgnąć profesjonalnej opinii. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych weterynarz poda leki przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Psi kaszel, będący objawem kaszlu kennelowego jest wyjątkowo niebezpieczny. Często towarzyszy mu też gorączka oraz można usłyszeć uporczywy kaszel u psa w nocy. Jeśli nasz pupil nie jest zaszczepiony, a objawy wskazują na tzw. kennelówkę i domowe sposoby na kaszel u psa nie działają, zalecamy wizytę u weterynarza.

Psi kaszel jest dla czworonogów tak samo męczący, jak kaszel u ludzi. Chociaż nie występuje tak często, to może prowadzić do powikłań, dlatego nie należy go bagatelizować. Najlepiej wypróbować domowe sposoby na kaszel u psa oraz zapewnić psu spokojne i ciepłe miejsce, w którym będzie mógł wrócić do zdrowia.