Jaki szampon dla psa

Jaki szampon dla psa wybrać?

Wiele psów nie lubi kąpieli, ale często są one konieczne, żeby poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami oraz błotem czy kurzem. Prawdą jest, że nie należy zbyt często kąpać czworonoga, ponieważ taki zabieg pielęgnacyjny pozbawia go naturalnej ochrony okrywy włosowej. Od czasu do czasu kąpiel jest jednak niezbędna. Jaki szampon dla psa będzie najlepszym wyborem?

Jaki szampon dla psa?

Rodzaj szamponu zależy od wieku pupila, typu sierści oraz potencjalnych problemów skórnych. Dla psów z przyklapniętą okrywą włosową sprawdzi się szampon zwiększający objętość, np. Dr Lucy Fluffy. Jeśli nasz pupil ma plączącą się sierść najlepiej wybrać kosmetyk z dodatkiem odżywki, taki jak Fresh Line szampon z odżywką lub szampon ułatwiający rozczesywanie od Dr Lucy. Z kolei dla psów z alergiami polecamy szampon hipoalergiczny Dr Seidel, który zawiera bardzo delikatne substancje myjące. Ponadto ma działanie nawilżające i pielęgnujące.

Jaki szampon dla czarnego lub białego psa? Czy kolor sierści ma znaczenie? U psów o ciemnej okrywie włosowej nie tak bardzo, jak w przypadku czworonogów z białym włosem. Biała sierść ma tendencję do żółcenia, co sprawia, że pies wygląda nieestetycznie. Overzoo szampon do jasnej i białej sierści z proteinami wełny kaszmirskiej skutecznie wybiela oraz ułatwia rozczesywanie. Warto pamiętać, że psy z jasną sierścią trzeba częściej kąpać, ponieważ pozostawione zabrudzenia może być trudno usunąć po dłuższym czasie.

Szampon dla szczeniąt – jaki wybrać? 

Szczenięcy puch nie wytwarza tak dużo łoju jak sierść dorosłego psa. Poza tym bardzo łatwo się oczyszcza, dlatego większość szczeniąt wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, żeby były czyste. Zdarza się jednak, że nasz podopieczny wytarza się w wyjątkowo śmierdzącej substancji (np. odchodach lub rybie). W takim przypadku kąpiel jest konieczna.

Szampony dla młodych psów mają delikatny skład, który nie podrażnia wrażliwej skóry. Szampon dla szczeniąt Overzoo został wzbogacony o alantoine, łagodzący świąd i zmiany zapalne. Będzie również dobrym wyborem dla psich alergików, choć przy dużych zabrudzeniach może okazać się za słaby. Zdecydowanie nie można kąpać psa w szarym mydle lub szamponach przeznaczonych dla ludzi, które zawierają dodatki zapachowe oraz barwniki. Wymienione substancje mogą wywoływać reakcje alergiczne, powodować swędzenie lub spowodować pojawienie się łupieżu. Agresywne środki myjące przesuszają skórę, co powoduje, że zaczyna się ona łuszczyć. Zastanawiając się, jaki szampon dla psa wybrać, w pierwszej kolejności należy odrzucić kosmetyki przeznaczone dla ludzi. Zdarza się, że na forach internetowych są polecane szampony dla dzieci, ale nawet one nie nadają się do kąpieli czworonoga. Jeśli chcemy dla naszego czworonoga jak najlepiej, wybierzmy szampon dla psa dopasowany do rodzaju sierści i ewentualnych problemów skórnych.

Jak wykąpać psa?

Przyzwyczajenie do kąpieli najlepiej zacząć już od szczeniaka. Na pewno nie warto zapoznawać psa z wanną lub prysznicem w czasie kryzysowej sytuacji np., gdy pupil wytarza się w czymś o nieprzyjemnym zapachu. Stres i nerwy spowodują, że pies będzie uciekał, a jego wyszorowanie stanie się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Od czego rozpocząć naukę kąpieli? Od zapoznania psa z łazienką i miejscem do kąpieli. Pierwszy kontakt powinien nastąpić na suchej powierzchni. Nagradzamy czworonoga za samą obecność i postawienie łapy w prysznicu. Zbudowanie pozytywnych skojarzeń spowoduje, że łazienka nie będzie kojarzyła się psu z nieprzyjemnymi doznaniami.

Kąpiel rozpoczynamy od zmoczenia sierści i skóry letnią wodą. Następnie, jeśli wiemy już jaki szampon dla psa będzie najlepszy dla naszego czworonoga, spieniamy zawartość butelki i masujemy czworonoga. W przypadku bardzo brudnego psa można pozostawić szampon na kilka minut, żeby miał szansę lepiej zadziałać. Po krótkim czasie spłukujemy dokładnie pupila, uważając, żeby nie nalać wody do oczu, uszu lub nosa.

Do wykąpania pupila tak naprawdę potrzebujemy jedynie miejsca, gdzie możemy go zmoczyć (najwygodniejsza jest wanna) oraz dobrego szamponu dla psa. Po kąpieli zalecamy odcisnąć mokrą sierść w ręcznik oraz pozostawić psa do wyschnięcia. Niektórzy właściciele decydują się na użycie suszarki, ale przy psach wrażliwych na dźwięki może to wywołać lęk lub niepotrzebnie zestresować czworonoga.