Jaki żwirek dla kota

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Korzystanie z kuwety to podstawowa umiejętność, którą uczymy kota po zamieszkaniu w naszym domu. Na szybkość nauki, a także niezawodność odwiedzania kociej toalety przez naszego podopiecznego ma wpływ jej położenie, typ oraz... rodzaj żwirku. Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy na początek? Czym się różnią żwirki dostępne na rynku?  

Jaki żwirek dla małego kota?

Dla kociaka najlepiej wybrać żwirek dla kota bentonitowy. Występuje w wersji bezzapachowej np. Benty Sandy Natural Żwirek bentonitowy biały lub lawendowy. Super Benek oferuje żwirek o zapachu bryzy morskiej, zielonej herbaty albo cytrusów.

Większość kocich pupili preferuje żwirek dla kota bentonitowy, ponieważ jest najbardziej zbliżony do piasku, w którym załatwiają swoje potrzeby koty wychodzące. Jest to jednak żwirek, który niekoniecznie przypadnie do gustu wszystkim właścicielom, ponieważ trzeba go wyrzucać do śmieci. Zdarza się jednak, że kot odmawia załatwiania potrzeb do kuwety z innym żwirkiem.

Jaki żwirek dla kota z alergiami?

Coraz więcej kotów cierpi na alergie. Łzawiące oczy, kichanie oraz wydzielina z nosa po wizycie w kuwecie mogą świadczyć o reakcji alergicznej. W takiej sytuacji najlepszy będzie żwirek silikonowy dla kota, który nie pyli, nie gromadzi roztoczy, a nieczystości można od razu spuścić w toalecie. To jeden z najwygodniejszych żwirków, ponieważ jest stosunkowo tani, a jednocześnie łatwo go zutylizować. Żwirek silikonowy dla kota występuje najczęściej w wersji bezzapachowej. Nieczystości stałe wystarczy usunąć łopatką, a płynne są kumulowane i pochłaniane przez żwirek.

Wadą żwirku silikonowego dla kotów mogą być jego ostre krawędzie. Nie każdemu pupilowi będzie to przeszkadzało, jednak jeśli zauważmy, że nie korzysta on chętnie z kuwety z nowym podkładem, warto przetestować żwirek dla kota drewniany lub kukurydziany.

Rodzaje żwirków dla kotów

Wyróżniamy kilka rodzajów żwirków ze względu na surowiec, z którego zostały wyprodukowane. Poza omówionymi już wcześniej silikonowym i bentonitowym na rynku znajdziemy także żwirki:

  • drewniane,
  • kukurydziane,
  • zeolitowe.

Żwirki zeolitowe, tak samo jak żwirki dla kotów silikonowe, są rekomendowane dla pupili z alergiami. Nie pylą i nie uczulają. Z kolei żwirek drewniany w formie pelletu (np. od firmy ZAKOP I ZAPOMNIJ) należy do surowców niezbrylających się, podobnie jak żwirek bentonitowy. Jaki żwirek dla kota wybrać? Zbrylający się czy niezbrylający? To…zależy. Głównie od upodobań kota, dlatego najlepiej znaleźć kompromis między potrzebami właściciela a preferencjami kociego podopiecznego. Jeśli zastanawiamy się, jaki żwirek dla małego kota będzie najlepszy, możemy zdecydować się na żwirek bentonitowy lub spróbować przyzwyczaić go od razu do innego rodzaju żwirku.

Zbrylający żwirek dla kota

Żwirki zbrylające są cenione przez właścicieli, którzy lubią porządek. Tego rodzaju żwirek można natychmiast wyrzucić do kosza lub spuścić w toalecie. Nieczystości stałe i płynne przyjmują formę zbrylonej kuli, dlatego łatwo utrzymać czystość w kuwecie. Żwirek Super Benek Corn Cat to żwirek kukurydziany, w 100% biodegradowalny i przyjazny kanalizacji, który jednocześnie nie jest bardzo pylącym surowcem. Poza tym jest raczej lubiany przez koty. Jego wadą może być cena, ponieważ jest to jeden z najdroższych żwirków dla kotów.

Żwirek silikonowy dla kotów nie zbryla się, ale też ułatwia czyszczenie kuwety, ponieważ nie jest konieczne każdorazowe mycie wnętrza kociej toalety. Mocz jest pochłaniany przez granulki, dzięki czemu wystarczy jedynie wymienić zawartość. Od czasu do czasu zalecamy jednak umycie kuwety wodą z mydłem (najlepiej bezzapachowym!). Dodatkowe zapachy mogą zniechęcić kota do załatwiania się w kuwecie.

Jaki żwirek dla kota wybrać? Każdy z wymienionych sprawdzi się w kociej kuwecie, ale nie każdy kot zaakceptuje dane podłoże w swojej toalecie. Najlepiej przetestować kilka rodzajów żwirku i osiągnąć kompromis, w którym i kot, i właściciel, będą zadowoleni.