Co na kleszcze dla psa

Co na kleszcze dla psa - radzimy

Kleszcze to pasożyty, które poza posilaniem się na skórze ludzi i zwierząt, przenoszą również groźne choroby. Erlichioza i babeszjoza często prowadzą do śmierci czworonoga, dlatego działania profilaktyczne są bardzo ważne. Co wybrać na kleszcze dla psa? Najpopularniejszy wybór to obroża przeciw kleszczom lub kropelki, które nakłada się na skórę między łopatkami.

Jak działa obroża przeciw kleszczom?

Obroże odstraszają i zapobiegają żerowaniu kleszczy. Część z nich uśmierca pasożyta, więc, nawet jeśli wskoczy na naszego psa, substancje czynne znajdujące się w obroży szybko sobie z nim poradzą. Obroża działa dłużej niż krople przeciw kleszczom (nawet do 8 miesięcy!), dlatego są chętniej wybierane przez właścicieli psów, którzy mieszkają w okolicy lasów i pól. To właśnie tam najłatwiej spotkać kleszcza.

Jak działa obroża przeciw kleszczom na ludzi? Nie wykazano negatywnych skutków zdrowotnych. Obroże są w 100% bezpieczne, ale nie należy pozwalać psu na kąpiel w trakcie jej używania. Po pierwsze, może to osłabić działanie obroży, a po drugie, substancje czynne źle działają na środowisko wodne i mogą zaszkodzić roślinom lub rybom. Jaka obroża przeciw kleszczom będzie najlepsza? Produkty ziołowe są delikatniejsze i będą dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi oraz wrażliwych czworonogów. Selecta Obroża Herba bazuje na roślinnym składzie, który odstrasza pchły i kleszcze. Jeśli mieszkamy w okolicy, gdzie występuje bardzo dużo kleszczy, lepiej wybrać obrożę o bardziej chemicznym składzie, taką jak np. Sabunol GPI obroża ozdobna czerwona przeciw pchłom i kleszczom.

Krople przeciw kleszczom dla psa – jak działają?

Krople są dobrym wyborem, jeśli nie chcemy płacić więcej za obrożę lub nasz pies zmaga się z alergiami skórnymi. Krople przeciw kleszczom aplikuje się między łopatki, na skórę pupila. Czas działania to od 4 do 6 tyg, gdzie górny zakres dotyczy zwalczania i odstraszania pcheł. Średni okres skuteczności w przypadku kleszczy to ok. 4 tygodnie.

W przypadku wzmożonej aktywności kleszczy część właścicieli decyduje się na podwójną ochronę, czyli obrożę oraz krople przeciw kleszczom dla psa.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Ochrona za pomocą kroplom przeciw kleszczom dla psa lub obroży to obowiązkowe zabezpieczenie, ale nie zwalnia z czujności. Po każdym spacerze najlepiej dokładnie wyczesać pupila oraz obejrzeć jego skórę. Kleszcze najchętniej wbijają się w okolice:

  • Pachwin
  • Uszu
  • Nad oczami
  • W okolicach pyska i fafli
  • Na szyi

Niektórzy właściciele, znajdując kleszcza u psa, zastanawiają się, czy sam odpadnie. Po posileniu się prawdopodobnie tak się stanie, ale zostawienie kleszcza w skórze jest bardzo niebezpieczne! Im dłużej pasożyt żeruje, tym większa szansa, że zakazi naszego pupila. Gdy tylko zobaczymy kleszcza, należy jak najszybciej go wyciągnąć, a następnie uważnie obserwować czworonoga.

Jak wyciągnąć kleszcza u psa?

Nawet w przypadku stosowanie podwójnej ochrony, czyli na przykład obroży i kropelek między łopatki, może zdarzyć się, że nasz pupil i tak złapie kleszcza. Mimo że producenci dokładają wszelkich starań, żeby ich produkty były skuteczne, kleszcze stają się coraz bardziej odporne. Wynika to m.in. z globalnego ocieplenia, które sprawia, że niechciane pasożyty szukają żywicieli praktycznie przez cały rok. W związku z tym należy zabezpieczać psa nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale też w czasie jesienno-zimowym. Jak wyciągnąć kleszcza u psa, jeśli znajdziemy go po spacerze? Najlepiej użyć do tego celu pęsety do wyciągania kleszczy od Trixie. Po wyciągnięciu kleszcza upewnijmy się, że wyszedł on w całości – nie mogą zostać żadne odnóża, ponieważ zwiększa to ryzyko zakażenia. Najważniejsze, żeby kleszcze nie wyrywać, tylko wykręcić. Oderwana głowa pasożyta powoduje, że uwalnia on niebezpieczne substancje do organizmu naszego czworonoga.

Nie należy bagatelizować kleszczy u psa, ponieważ choroby odkleszczowe każdego roku dotykają wiele czworonogów. Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim ochrona w postaci obroży przeciw kleszczom lub kroplom jest obowiązkowa.