jaki pokarm dla rybek akwariowych

Jaki pokarm dla rybek akwariowych wybrać?

Karma dla rybek akwariowych musi być zgodna z naturalnymi preferencjami gatunków, które posiadamy w akwarium. Dostosowanie ekosystemu (m.in. temperatury wody oraz roślinności) wpływa na samopoczucie, ale duże znaczenie ma również rodzaj podawanego pokarmu. Jaka karma dla rybek akwariowych będzie najlepsza? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

Jaki pokarm dla rybek akwariowych wybrać?

Niektóre gatunki preferują pokarm suchy, a inne żywy lub mrożony. Ważny jest nie tylko sposób jego podania, ale też skład. W zależności od gatunku ryby (a nawet rozmiaru jej otworu gębowego!) będzie ona potrzebowała innego pożywienia. Możemy wyróżnić pokarm dla ryb:

  • Drapieżnych
  • Roślinożernych
  • Mięsożernych
  • Wszystkożernych

W domowych akwariach najczęściej trzymamy otoski, molinezje czy mieczyki, które należą do ryb roślinożernych.  Do wszystkożernych zaliczamy m.in. bojowniki i skalary. Z kolei mięsożerne to najrzadziej spotykany gatunek ryb, ponieważ jest najbardziej wymagający. Reprezentantami tego rodzaju są m.in. muszlowce wielkookie.

Co powinna zawierać karma dla rybek akwariowych?

Pokarm dla rybek akwariowych powinien być dobrze zbilansowany. Potrzebuję one, podobnie jak psy i koty, odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczy, białek oraz witamin i składników mineralnych. Monodieta nie służy im tak samo, jak każdemu innemu gatunkowi.

W sklepach zoologicznych są dostępne różne formy pokarmu: w płatkach, pałeczkach, proszku, granulkach lub tabletkach. Mniejsze rybki (np. otoski) będą chętniej jadły mniejszy pokarm, np. Tetrapro algae w płatkach. Z kolei większe ryby poradzą sobie np. z Tetramin Granules od Tetry, karmą proteinową, dodatkowo wzbogaconą o algi, oleje i witaminy. Karma dla rybek akwariowych nie bez powodu przyjmuje różny kształt: niektóre rybki żerują tuż przy lustrze wody i dla nich sprawdzą się płatki, a inne (np. kiryski) wolą podejmować pokarm przy dnie, dlatego lepiej podawać im pokarm w formie tabletek opadających na dno.

Jaki pokarm dla rybek – karma wybarwiająca

Pokarm wybarwiający zawiera karetonoidy, które kumulują się w organizmie i odpowiadają za „kolor skóry” u ryb. Dzięki spożywaniu przez nie jedzenia bogatego w karetonoidy kolory są bardziej intensywne. Nie oznacza to, że zielone rybki zamienimy w czerwone lub złote, ale stosując pokarm wybarwiający, taki jak Sera San, można uzyskać bardziej intensywne kolory u rybek o „ciepłych” barwach, czyli np. prętników, brzanek lub mieczyków. Poza tym stosowanie pokarmu dla rybek akwariowych zawierającego karetonoidy przyczynia się do podniesienia odporności mieszkańców akwarium.

W przypadku niskiej jakości wody i dużej ilości ryb warto wspomóc się płynem witaminowym dla ryb i roślin w płynie, który wzbogaca środowisko wodne w witaminy oraz minerały. Poleca się jego stosowanie zwłaszcza w przypadku wystąpienia choroby lub gdy zaobserwujemy, że kondycja ryb uległa pogorszeniu.

Karma dla rybek akwariowych – pory i sposób karmienia

Jeśli wiemy już, jaki pokarm dla rybek akwariowych będzie najlepszy, należy określić jego ilość. Najlepiej dokonać tego obserwując, czy ryby wszystko zjadają. Zbyt duża ilość pokarmu doprowadzi do otłuszczenia, a konsekwencją może być przedwczesna śmierć mieszkańców akwarium. Poza tym dryfujące kawałki pokarmu zapychają filtr i przyczyniają się do mętnienia wody.

Jak podawać karmę dla rybek akwariowych? Małymi porcjami i cały czas obserwując, czy podany pokarm został zjedzony. Narybek oraz młodych przedstawicieli różnych gatunków najlepiej karmić kilka razy dziennie. Tak samo jak każde zwierzę, ryby w fazie wzrostu potrzebują większej ilości energii i składników odżywczych. W przypadku starszych ryb wystarczy karmienie 2-3 razy dziennie (np. rano i wieczorem).

Wybierając pokarm dla rybek, warto postawić na różnorodność. Najlepiej zmieniać podawany rodzaj pokarmu co jakiś czas. Znaczenie ma tu nie tyle marka, ile skład produktu. Poza tym w przypadku wystąpienia chorób u ryb lub pogorszenia składu chemicznego wody należy zdecydować się na pokarm dla rybek akwariowych o bogatszym składzie.