Co może jeść królik miniaturka

Co może jeść królik miniaturka?

0 komentarze

Króliki należą do zajęczaków, a nie, jak powszechnie się uważa, do gryzoni. Z tego powodu nie powinny jeść pokarmu przeznaczonego dla tej drugie grupy. Kupujmy wyłączne sprawdzony pokarm, który jest przeznaczony dla królików. Co może jeść królik miniaturka, a czego lepiej unikać w jego diecie?

Co je królik miniaturka?

To, co jedzą króliki, różni się od tego, co powinny iść. Podstawą żywienia królików, również królików miniaturek, jest siano. Najlepiej, jeśli będą miały do niego nieograniczony dostęp. Chociaż nasi pupile przepadają na owocami i słodkimi dropsami dla gryzoni, to nie powinny spożywać ich w nadmiarze. Mogą prowadzić do nadwagi oraz uzależnienia od cukru. Od czasu do czasu do czasu możemy podać królikowi jabłko lub mały kawałek banana, ale nie może to być podstawą ich diety.

Co może jeść królik?

Siano, zielenina i gałązki to najlepszy wybór. Jeśli nie mamy dostępu do dobrej jakości zielonki (rośliny rosnące w mieście są bardzo zanieczyszczone i nie nadają się jako pokarm dla królika miniaturki!), najlepiej zdecydować się na suszone, gotowe produkty. Króliki przepadają za suszonymi płatkami z marchewki, suszonymi płatkami z buraka lub babką lancetowatą. Jeśli mieszkamy na wsi, możemy nazbierać świeżych ziół w okresie wiosenno-letnim. Jednak tylko, jeśli się na tym znamy, ponieważ w innym przypadku możemy tylko zaszkodzić naszemu podopiecznemu.

Inne, zdrowe jedzenie, które może jeść królik to np.:

  • surowe marchewki,
  • siemię lniane dla gryzoni i królików,
  • Ham-Stake chipsy brzozowe z miętą,
  • natka pietruszki,
  • ogórek zielony.

Są produkty, które królik je wyjątkowo chętnie. Należą do nich m.in. wszelkiego rodzaju trawy. Trawa dla gryzoni Kerbl jest naturalnym źródłem witamin i smaczną przekąską, która może być spożywana bez ograniczeń. Tego rodzaju pokarm jest zbliżony do pożywienia, które jedzą króliki w warunkach naturalnych.

Smakołyki i dodatki do pożywienia

Wiemy już, co jedzą króliki i które produkty powinny stanowić podstawę ich diety. A co ze smakołykami? W króliczej diecie możemy znaleźć dla nich miejsce, ale ważne jest, żeby nie przekarmić naszego podopiecznego. Do ulubionych przysmaków królików miniaturek należą m.in. naturalne kolby, tunel warzywny z mniszkiem, szaszłyk ziołowo-zbożowy czy liście porzeczki. Smakers dla królika drzewny jest bardzo dobrym wyborem, jeśli nasz pupil ma problem z długimi zębami. Tego rodzaju przysmaki pomagają w ścieraniu zębów i pozwalają uniknąć stresującej wizyty u weterynarza.

Absolutnie niedozwolone jest podawanie słodyczy dla ludzi, resztek z obiadu lub pokarmu przetworzonego oraz przyprawionego. Przyprawy i pożywienie poddane obróbce termicznej jest bardzo groźne dla królika, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci zwierzątka. Jego organizm jest przystosowany do spożywania surowych, roślinnych pokarmów i tylko taki jest dla niego zdrowy.

Co może jeść królik? Gotowe karmy

Na rynku są dostępne również gotowe mieszanki, które zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe. Mogą stanowić podstawę diety, ponieważ opierają się głównie na warzywach oraz ziołach. Do polecanych produktów należą m.in. karmy Beaphar Nature Rabbit, bogate w siano łąkowe. Z kolei Versele Laga Cuni Nature ma w swojej ofercie karmy w wersji Light, które będą dobrym wyborem dla królików borykających się z nadmierną masą ciała. Versele Laga Crispy Muesli występuje również w wersji dla królików miniaturowych. Zawiera małe granulki, łatwe do pogryzienia przez mniejsze osobniki.

Jako dodatek można podawać np. pestki dyni lub ziarna słonecznika. Gałązki, np. wierzby lub jabłoni, pomagają w ścieraniu zębów. Podobną funkcję pełni wapienko, które możemy przyczepić do klatki.
Warto pamiętać, że to, co je królik miniaturka, jest tym, co mu podajemy. Nie kierujmy się chęcią królika do zjadania niezdrowych, tuczących produktów z naszej lodówki. Króliki, podobnie jak ludzie, wybierają smaczne pokarmy, które niekoniecznie są dla nich zdrowe. Polecamy zakup zbilansowanych karm dla królików oraz dodatków i smakołyków, które urozmaicą króliczą dietę.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!